İsrail, sınıra 6 bin 500 polis zinciri oluşturdu

İsrail, sınıra 6 bin 500 polis zinciri oluşturdu  	.9278
  • Giriş : 25.02.2008 / 11:57:00

Gazze Şeridi'nde ablukayı protesto için binlerce insan kuzeyden güneye doğru toplanmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hamas'ın El Aksa radyosu, Beyt Hanun'dan Refah'a, aralarında öğrenciler, akademisyenler ve işçilerin de yer aldığı tüm Gazzelilerin, oluşturulacak insan zinciri için toplandığını bildirdi.Radyo, Gazzelileri işgale ve ablukaya karşı "tarihteki en uzun insan zincirine" katılmaya çağırdı.

Yerel kaynaklar, tüm okullarda öğrencilerin zorla dışarı çıkarıldığını, okulların kapatılarak isteyen öğrencilerin otobüslerle protesto yerine götürüldüğünü söylediler.

"İnsan zinciri"ne karşı teyakkuza geçen İsrail ise Filistinli sivillerin ön plana çıkarılmasının ardında Hamas'ın bulunduğunu savundu. Gazze içindeki gösterilere karışmadığını belirten İsrail, sınırda olası şiddetten Hamas'ı sorumlu tutacağını duyurdu.

İsrail ordusunun yanı sıra Gazze'deki kitlesel gösteriye karşı polisler de harekete geçirildi ve sınır boylarında 6 bin 500 polisten oluşan bir "polis zinciri" konuşlandırıldı. Polis ayrıca, Erez Geçişi, Beeri Kibutzu ve Aşkelon'da 3 karargah oluşturdu.

Ordu, Gazze Şeridi'ndeki kitle gösterisinden önce, gece geç saatlerde Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki tüm geçişlerin güvenlik gerekçesiyle kapatıldığını bildirdi. Yabancı gazetecilerin de bölgeye girişlerine izin verilmeyecek.

Protesto gösterisinin resmi organizatörü "Ablukaya Karşı Filistin Halk Komisyonu"nun başkanı Cemal El Kudari, ne kuzey, ne de güney sınırlarında güvenlik duvarlarına ve çitlerine yaklaşmak gibi bir niyetleri olmadığını bildirdi ve gösteriye katılacaklardan belirlenen rotaların dışına çıkmamalarını istedi.

İsrail Savunma Bakanı Yardımcısı Matan Vilnai de İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, bundan önce de kitle gösterilerine tanık olduğunu ve ordunun bununla da başa çıkacağından emin olduğunu söyledi. Vilnai, gereken her şeyin yapılacağını belirtirken, "Hamas'ın da bizim konuşlandığımızı ve hazır olduğumuzu anlayacağını umuyorum" dedi ve Refah sınır kapısının Filistinlilerce yıkılmasına atıfta bulunarak, "Birkaç hafta önce Filadelfi Koridoru'nda (Gazze-Mısır sınırı) yaşananların tekrarı olmayacak" dedi.

Vilnai, sınırlara yaklaşanlara karşı gereken her şeyin yapılacağını söylemesinin ardından, bunun sivillerin üzerine ateş açılmasını kapsayıp kapsamadığı sorusuna, "Yapılması gereken ne varsa, yapılacak" cevabını verdi.

İsrail parlamentosunun Ulusal Birlik-Ulusal Dinci parti ittifakı milletvekillerinden Effie Eytam ise hükümete çağrıda bulunarak, Gazzeli Arapların İsrail sınırlarını ihlal etmelerinin ne pahasına olursa olsun önlenmesini istedi.

Gazze Şeridi'ndeki toplu gösteriye yaklaşık 40 bin Gazzeli'nin katılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious