İsrail, sivilleri bilerek vuruyor!

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

İnsan Hakları İzleme Örgütü, İsrail'in sivilleri kasten vurduğuna dair izlenim edindiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Örgütün açıklamasında, Hizbullah militanlarının Lübnan'da sivillerin arkasına saklandığı yolundaki İsrail'in iddiasının, bu ülkenin sivillerle militanları ayırmakta ''sistematik başarısızlığını'' haklı çıkaramayacağı belirtildi.

Açıklamada, ''Bu başarısızlıklar kaza olarak nitelendirilemez ve suç Hizbullah'ın yanlış hareketleri üzerine atılamaz. Bazı durumlarda bu saldırılar savaş suçu teşkil eder. Bazı durumlarda İsrail güçlerinin sivilleri kasten hedef aldığı izlenimi edinildi'' denildi.

Örgüt, İsrail kuvvetlerinin savaş uçakları ve ağır silahlarla, çoğu beyaz bayrak asarak kaçmaya çalışan sivil araçlara ateş açtığını da bildirdi. Açıklamada, gerek örgütün topladığı deliller, gerekse bağımsız medyanın haberlerinin, sivil vasıtalara yapılan saldırıların hiçbirinin Hizbullah militanlarına zarar verdiğini ya da silahların imha edilmesini sağladığını göstermediği belirtildi.

İnsan hakları örgütü, raporunu saldırılardan sağ çıkanlarla yapılan görüşmeler, bombalanan yerlerde yapılan incelemeler ve hastanelerle yardım kuruluşlarından gelen bilgilere dayanarak hazırladığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious