İsrail, 'soykırım konferansı'nı kınadı

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

İsrail, İran'ın başkenti Tahran'da, İran Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Siyaset Merkezince düzenlenen "Soykırıma Evrensel Bakış" başlıklı konferansı kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'ya yapacağı resmi ziyaret öncesinde uçaktaki gazetecilere açıklamalarda bulunan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Tahran'da bugün başlayan konferansı "mide bulandırıcı" olarak niteledi ve "İran'daki konferans mide bulandırıcı ve Yahudilerle İsraillilere karşı İran'ın nefretinin boyutlarını kanıtlıyor" dedi.

İsrail parlamentosundaki olağanüstü toplantıda da Turizm Bakanı İzak Herzog, Yahudi soykırımını "uydurma" olarak tanımlayan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı Avrupa'nın doğusunda kurulmuş olan temerküz kamplarını ziyaret etmeye davet etti ve "Ahmedinejad'ı bizimle beraber gelip Auschwitz ve Birkenau'daki fırınları ziyaret etmeye davet ediyorum" ifadesini kullandı.

Ahmedinejad'ı "ilkellikle" suçlayan Parlamento Başkanı Dalia İtzik de İran Cumhurbaşkanını İsrail'i yıkma çağrılarıyla ve nükleer programıyla Adolf Hitler'in vizyonunu izlemek istemekle suçladı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı da konferansla ilgili yazılı açıklama yaparak, konferansı sert dille kınadı.
Açıklamada, "İran hükümetinin utanmadan yaptığı bu girişimi sert dille kınıyoruz. İran Cumhurbaşkanının açıklamaları ve eylemleri gerçeğin tamamen aksi yönündedir ve tarihle çelişmektedir. Açıklamaları, bir başka soykırım tehdidi olarak algılanmalıdır" ifadesi yer aldı.

Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de soykırımın sadece Yahudiler ve İsrailliler için değil, bütün dünya için gerçek olduğunu belirttiği açıklamasında, dünyanın "bir daha asla" sözüne gerçek bir anlam vermek için açık bir mesaj vermesi gerektiğini ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, "Soykırıma Evrensel Bakış" başlıklı konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Yahudi soykırımı konferansının, Batıda bu konuda araştırma yapamayan bilim adamlarına iyi bir fırsat vermek için düzenlendiğini söyledi ve Yahudi soykırımı ifadesinin İkinci Dünya Savaşından sonra ortaya atıldığını belirtti ve bunun 1. ve 2. Dünya Savaşlarıyla ilişkisi olduğunu savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious