İsrail, soykırım tehdidinin ardından saldırıya geçti

İsrail, soykırım tehdidinin ardından saldırıya geçti.9416
  • Giriş : 01.03.2008 / 12:15:00
  • Güncelleme : 01.03.2008 / 13:34:53

İsrail'in, dün gece Filistin'e düzenlediği saldırılarda ölü sayısı 31'e yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uluslararası toplumun tepkilerine rağmen Filistin'in Gazze bölgesine yönelik saldırılarını durdurmayan İsrail'in, son olarak dün gece bölgeye adeta bir çıkarma harekatı düzenlediği saldırılarda ölü sayısı 31'e yükseldi. Gazze'deki hastaneden yapılan bir açıklamada da İsrail füzelerinin bir eve isabet ettiği ve evde bulunan 4 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

Son rakamlarla birlikte İsrail ordusunun hafta içinde Çarşamba günü bir İsraillinin öldürülmesinin ardından başlattığı saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısı 66'ya yükseldi. Ölenlerin en az yarısının sivil olduğu ve aralarında kadınlarla çocukların da bulunduğu belirtiliyor. Hamas grubu, ölenlerden 16'sının sivil olduğunu açıkladı.

Hastane çalışanları, ölenlerden birinin çocuklarına kahvaltı hazırladığı sırada İsrail askerleri tarafından vurulan Filistinli bir anne olduğunu belirttiler. Kadının yakınları da açılan ateşte kızının ve oğlunun da öldüğünü söylediler.

Son 4 günde yaralananların sayısının ise 180'den fazla olduğu öğrenildi. Ölenlerden bazılarının kimliklerinin belirlenmesinde güçlük çekildiğini belirten hastane kaynakları, hastanelere şimdiye kadar, biri yeni doğmuş bebek, 45'ten fazla yaralı getirildiğini, bunlardan bazılarının durumlarının çok ağır olduğu kaydetti. Beyt Hanun, Cebaliye ve Beyt Lanya'da ailelerin çoğu çocuklarını okullara göndermedi. Cebaliye'de dükkanların çoğu kepenklerini kapattı.

Filistinli yetkililerse İsrail ordusunun Beyh Hanun ve Cebeliye'ye doğru ilerlediğini açıkladı. Bu ilerleme, İsrail'in uzun süredir Gazze'de bu kadar içeriye doğru girdiği ilk saldırı oldu.

İsrail ise roket saldırıları durmadığı müddetçe geniş kapsamlı bir operasyon başlatmaktan başka çareleri olmadığını açıkladı. İsrail Savunma Bakanı Yardımcısı Matan Vilnai, İsrail Radyosu'na "olaylar büyüdükçe daha büyük güç kullanma ihtimalimiz artıyor" dedi. Vilnai, dün yaptığı başka bir açıklamada da "soykırım" gafında bulunmuştu.

Saldırıların artmasının ardından ABD, İsrail'e önümüzdeki hafta ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın bölgeye düzenleyeceği ziyaret öncesinde bu saldırıların sonuçlarını düşünmeye çağırdı. Saldırıların artmasının, ABD Başkanı George Bush'un söz verdiği barış anlaşmasını tehlikeye attığı belirtiliyor.

Görgü tanıklarına göre İsrail ordusu, dün geceden itibaren bölgeye karadan tank ve buldozerler, havadan ise Apaçi helikopterleri ile savaş uçakları ile saldırıyor. Birçok bölgede İsrail askerleri ile Filistinli militanlar arasında çatışmalar yaşanıyor.

İsrail ordusu da saldırıları doğrularken, İsrail radyosu çatışmalarda 5 İsrail askerinin yaralandığını duyurdu.

İsrail Ordu sözcüsü, İsrail tarafına dün geceden itibaren 20 roket fırlatıldığını ve bunlardan üçünün Sovyet yapımı Grad roketi olduğunu açıkladı. Aşkelon kasabasına isabet eden roketlerden 3 İsraillinin yaralandığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious