İsrail, taraftar bulamamaktan şikayetçi

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

İsrailliler, dünya medyasını kendi acılarını yansıtmamakla suçluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail'in Filistin ve Lübnan'a yönelik saldırılarının bilânçosu her geçen gün artarak devam ediyor. İsrail hava saldırılarında hayatını kaybeden Lübnanlı sivil sayısı bini geçerken yaralı sayısının da 3 bine ulaştığı bildiriliyor. Filistin'de ise ölü sayısı 200'ü geçmiş durumda. Binlerce yaralı var.
Hastanelerin yetersiz kaldığı, dış yardımların sivillere sağlıklı ulaştırılamadığı, salgın hastalıkların baş gösterdiği Gazze ve Güney Lübnan'da halkın tek beklentisi bir an önce sağlanacak kalıcı barışın hayata geçirilmesi. İsrail cephesinden bakıldığında da durum farklı değil. Halkın tek beklentisi bir an önce savaşın sonlandırılması. İsrail halkına göre, Lübnan çok güzel ve kültür seviyesi yüksek bir ülke. İsrail halkının Lübnan halkıyla herhangi bir sorunu yok. İsraillilerin anlamakta güçlük çektiği konu ise Lübnan halkının neden Hizbullah'ı desteklediği. Onlara göre; Hizbullah terör örgütü ve terör örgütünü destekleyen Lübnanlılar da savaşın sonucuna katlanmalı.

Ortadoğu'nun birçok ülkesinde olduğu gibi İsrail halkı da rahatına oldukça düşkün. İsrail'in kuzeyinde savaş son hızıyla devam ederken güneyde hayat normal seyrinde devam ediyor. Hayfa başta olmak üzere bütün kuzey kentlerinde her gün sığınaklara kaçan İsraillilerin yaşadıkları güneyde pek fazla hissedilmiyor. Alışveriş merkezlerinden kafelere her yer cıvıl cıvıl. Siyasiler hariç kimsenin gündeminde savaş yok.

Savaş haberlerinin sıradanlaştığı bir ortamda İsrail kanalları skor verir gibi ölü ve yaralı sayısı veriyor, sonra günlük program akışına devam ediliyor. Özel savaş programlarının yapıldığı TV kanallarında halkın moralinin yüksek tutulması için eğlence programlarına da yer veriliyor. Kendi arasında yardımlaşmayı görev sayan İsrailli dindar Yahudiler ise kuzey vilayetlerinden kaçan sivilleri evlerinde misafir ediyor ve savaşın yaşanmadığı şehirlerin belediyeleri gelen halkı otellerde ücretsiz olarak ağırlıyor.

İSRAİL HALKI YABANCI MEDYAYA KIZIYOR

Kuzey İsrail halkı yabancı medyaya kızıyor. İsrailliler, savaşın başından beri Lübnan ve Filistin'de yaşanan sıkıntıların ekranlara taşındığını ve İsrail halkının acısının ekranlara yansıtılmadığını iddia ediyor. Savaşın Hizbullah ve Hamas örgütlerinin saldırgan tavırlarından kaynaklandığını dile getiren İsrail halkı, "Bizim de evlerimiz gelen füzelerle yıkılıyor, bizim de halkımız tehlike altında, burada da siviller ölüyor ama kimse bunun gün yüzüne çıkarılmasını istemiyor" diyor. Kendi hükümetlerini de suçlayan İsrailliler, hükümetin tezlerini dış dünyaya anlatamadığı görüşünde.

İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından yabancı gazetecilere yönelik Hayfa da basın bilgilendirme merkezi kurulmuş durumda. Ofis, yabancı basın mensuplarına yönelik enformasyon ve yardım çalışmaları yürütüyor, Katyuşa roketlerinden zarar gören bölgelere turlar düzenliyor. Birçok yabancı basın mensubu ise İsrail'in propaganda maksatlı kurduğuna inandığı basın bilgilendirme merkezine uğramıyor bile. Bu tür merkezler, "Düşen roketlerden dolayı 3 kişi şok geçirdi" şeklinde haberler bile verebiliyor.

Ülkenin kuzeyine gidecek gazetecilere yardımcı olan İsrail, 40 günde 200 kişinin öldüğü Gazze Şeridi'ne giriş ve çıkışlarda ise basın mensuplarını hiçbir gerekçe göstermeksizin saatlerce bekletiyor. Bütün eşyaları tekrar tekrar elektronik cihazlardan geçirilen gazeteciler, İsrail'in Gazze'ye girişlerde yıldırma politikası izlediğini düşünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious