İsrail, Tiyatro'yu da vurdu

İsrail, Tiyatro'yu da vurdu.3232
  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

İsrail bombalarının altındaki Lübnanlı tiyatrocular ve İsrail’in ülkeden çıkış izni vermediği Filistinli tiyatrocular, festivale katılamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üç yıl önce, “Yeniden Köprü” sloganıyla, kültürler ve ülkeler arasında tiyatroyla bir bağ kurmak amacıyla yola çıkan festival, bugün Filistin ve Lübnanlı tiyatro ekiplerini ağırlayamıyor. İsrail bombalarının altındaki Lübnanlı tiyatrocular ve İsrail’in ülkeden çıkış izni vermediği Filistinli tiyatrocular, festivale katılamıyor. İBŞT Genel Sanat Yönetmeni Nurullah Tuncer, Suriye ve Sudan gibi ülkelerden gelecek ekiplerin durumunun da kritik olduğunu söyledi.

Miniatürk’te düzenlenen basın toplantısında, festival hakkında bilgi veren Tuncer, bu sene festivale 24 ülkeden tiyatro topluluklarının katıldığını söyledi. Tuncer, “Özellikle Türkiye ve yakın coğrafyasının yaşadığı ‘savaş iklimi’nden sıyrılıp sanatın barıştırıcı, buluşturucu ikliminde var olmak adına yapılması gereken bir davetin önemine inanarak birçok ülkeye davette bulunduk. Filistin ve Lübnan’ın gelemeyişi ise yola, barışa yeniden köprü amacıyla çıkan bizleri çok üzdü.” diye konuştu. 6-16 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde bu yıl Azerbaycan, Bulgaristan, Hırvatistan, İran, Katar, Litvanya, Macaristan, Pakistan, Rusya ve Sudan tiyatroları ilk kez temsil edilecek. Toplulukların sahneleyeceği oyunlar arasında klasikler olduğu gibi çağdaş oyunlarla kukla tiyatrosu ve ortaoyunu gibi örnekler de var. Bu yıl ayrıca Şehir Tiyatroları da “IV. Murat” oyunuyla festivalde yer alacak.

İlk kez tarihî Galata Köprüsü’nde başlayan festival, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da mekânlarını genişletti. Galata Köprüsü’ne, geçen yıl eklenen Sultanahmet Meydanı, Harbiye Açıkhava Tiyatrosu ve Ihlamur Kasrı’na ek olarak bu yıl, Aya İrini, Taksim Meydanı ve Sadabad da festival mekânı olarak kullanılacak. Tuncer, özellikle Taksim ve Sultanahmet meydanlarında sahnelenecek oyunları özel olarak seçtiklerini ve çeviri konusunda da önceki yıllardan daha özenli çalıştıklarını söyledi.

3. Uluslararası İstanbul Mekân Tiyatro Festivali, 5 Ağustos’ta İstiklal Caddesi’nden harekete geçecek Sanat Kervanı ile başlayacak. Alt başlık olarak belirlenen “İpekten Tiyatroya” teması doğrultusunda ipekyolunu tiyatroyla buluşturacak Sanat Kervanı, pazar akşamı da Sultanahmet Meydanı’nda Türk kültürüne ait motiflerle, ziyaretçilerine seslenecek. Festivalin açılış oyunu “IV. Murat” ise Sanat Kervanı’nın, Topkapı Sarayı’na girmesinin ardından Bab’üs Selam’da sahnelenecek. Sanat Kervanı, 15 Ağustos’taki kapanışta da tarihî Galata Köprüsü’ne gelecek. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bütün oyunlar ücretsiz olarak halkla buluşacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious