İsrail, unutmak için dua ediyor

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Museviler başta olmak üzere, tüm dünyadan binlerce turist kabul eden Kudüs, bu yıl tam bir durgunluk yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kudüs sokakları bu ağustos öncekilerden farklı. Normalde adım atacak yer bulunmayan Ağlama Duvarı tenha. Çarşılarda in cin top oynuyor. Esnaf yüzünü asmış, ağız birliği etmişcesine ’Bu savaş asıl bizi vurdu’ diyor. Köşe başlarını Amerikan silahlı askerler tutmuş. Tedirginlik diz boyu. Bu tedirginlik kendini daha havaalanında hissettiriyor. İsrail’e uçacak yolcular ayrı bir kontuarda bekletiliyor, özel bir güvenlik şirketi tarafından bomba araması yapılıyor, İsrail’e gidiş nedenleri ile ilgili sorgulanıyorlar ve uçağa daha sonra alınıyorlar.

HER YERDE SORGU SUAL

Sorgulama İsrail’e ayak basınca da devam ediyor. Ülkeye giriş yapan öyle az yabancı var ki pasaport gişesi sinek avlıyor. Pasaport memuru detaylı bir soruşturma yaptıktan sonra, giriş yapanları kapının dışında bekleyen polise yönlendiriyor. Ve bu sorgulamalar ülkede kaldığınız süre boyunca devam ediyor. Tarihin birikimine bir de son savaş eklenince tedirginlik ve şüphe, yüzlere silinmez bir şekilde yerleşiyor.

GENÇLER SİLAHLANMIŞ

Trafik kavşaklarında, meydanlarda güvenlik önlemleri artırılmış. Tüm kritik noktaklarda arama yapılıyor. Her an bomba tehdidine karşı askerler sokaklarda kol geziyor. Silahlı gezenler yalnızca askerler değil üstelik. Bazı gençler de bellerine silahları asmışlar, belli ki işi şansa bırakmak istemiyorlar.

Hizbullah’a lanet

TÜM dünyanın İsrail’e sebepsiz yere düşman kesildiğini söyleyen 63 yaşındaki Moshe, her gün Ağlama Duvarı’na gelip kendisi ve ailesi için dua ediyor. ’Genç olsam koşa koşa cepheye gider savaşırdım’ diyor ve Hizbullah’a lanet ediyor.

Korkuyu tanımayanlar

ŞALOM ve kardeşi Yakob ise aileleri istedikleri için Ağlama Duvarı’na duaya gelmişler. Belli ki akılları oyunda. Savaş kötüdür diyorlar ama, bombalar ve mermiler hep uzaklarına düşmüş, henüz korkuyu tanımıyorlar.

Korkuyu tanımayan ve tanımak istemeyenlerden biri de Fransız Yahudisi Patricia ve küçük kızı Lina. Paris’te yaşıyorlar. Savaşa uzak olduklarını, hiçbir şey bilmek istemediklerini söylüyorlar. Onlar bu yıl da her yıl olduğu gibi, tatillerini geçirmek için anavatanları İsrail’deler.

Patlamalar cepte

23 yaşındaki Oz ise cepheden yeni dönmüş. 20 gün boyunca savaşan genç asker orada yaşadıklarını ve bomba seslerini cep telefonuna kaydetmiş. Bize gösteriyor ve ’Bakın, Hizbullah’ın bombalarını duyun’ diyor. Ama Oz sınırın öte yanında da aynı cümleleri kuran Lübnanlı kardeşlerinin olduğunu bilmiyor...

ARTIK ÇOK YORULDUK

KUDÜS’ÜN Arap kesiminde de savaş kendini hissettirmiş. Arap çarşısı bomboş. Mescid-i Aksa’ya girmek için yapılan kontroller artırılmış. Arap çarşısında kadınlar bizimle ne konuşuyor ne de fotoğraf çektiriyor. Biz de köşe başında tezgah açan Ahmed Mahmud’a yaklaşıyoruz. Mahmud ’Savaş bizi mahvetti. Hiç müşteri yok. Karnımızı doyuramıyoruz’ diyor. Muhammed ise ’Bütün dünyanın gözü üstümüzde. Herkes diken üzerinde. Artık çok yorulduk. Bu topraklarda rahat yaşamak istiyoruz. Din yüzünden, soy yüzünden kavga istemiyoruz’ diye konuşuyor.

Bombaların hedefi yine cocuklar

12 yaşındaki Lübnanlı Seknah, güney liman kenti Tire’deki Cebel Amel Hastanesi’nde, başucunda pembe tavşancığı, savaşı ve bombaları unutmaya, iyileşmeye çalışıyor. Seknah, İsrail bombalarından kaçmak için ailesiyle memleketleri Hadatha’dan ayrılmıştı. Şimdi ateşkes ilan edildiği için evlerine geri dönen aile, ne yazık ki yine bombalardan kaçamadı. Seknah, evinin önünde arkadaşlarıyla oynarken bir misket bombasının hedefi oldu. Şimdi bir boru yardımıyla soluk almaya çalışıyor...

YERLE BİR BİNALARA ZİYARETÇİ AKINI

LÜBNAN’ın başkenti Beyrut’ta ağır şekilde bombalanan Dahiya bölgesinde yıkılan binaların üzerini ’Made in USA - ABD yapımı’, ’The New Middle Beast - Yeni Ortadoğu Canavarı (East/Doğu kelimesinden türetilerek)’ afişleri süslüyor. Ateşkesin ardından bir müze gibi ziyarete açılan ve her gün yüzlerce kişiyi ağırlayan bölgede, insanlar koku ve tozdan, maskelerle geziyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious