İsrail, uyarılı ev yıkma taktiğine yeniden başladı

İsrail, uyarılı ev yıkma taktiğine yeniden başladı.12749
  • Giriş : 01.03.2008 / 13:47:00

İsrail, Gazze Şeridi'nde daha önce uyguladığı "uyarılı" ev yıkma tehditlerine yeniden başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahya ve Cebaliye'de, dün gece yarısından sonra iki ayrı evin telefonla aranarak, "füze saldırısı düzenleneceği belirtilerek, evlerin boşaltılmasının istendiği" kaydedildi.

Evlerden birisinin, Beyt Lahya'da oturan ve Hamas'ın üst düzey isimlerinden Ebu Bilal Cabir'e ait olduğu belirtildi. Diğer evinse Cebaliye'de Osman Razeyna adlı daha önce ölen bir Hamaslı'nın evi olduğu öğrenildi.

Uyarı telefonlarının alınması üzerine, camilerden anonslar yapılarak, bu evlere gidilmesi istendi.

Komşuları da dahil yaklaşık 400-500 kişi, Cabir ve Razeyna ailelerine ait evlerin üzerine çıktı, etrafında bir insan cinciri oluşturdu. Ambulanslar da herhangi bir füze saldırısı ihtimaline karşı hazır bekledi.

Mahalleden bir Gazzeli, insanların toplanması üzerine, bir F-16 uçağının geldiğini, ancak bir şey yapmadan gittiğini, ardından helikopterlerin geldiğini anlattı. Görgü tanıdığının verdiği bilgiye göre, helikopter, insanların korkup dağılmalarını sağlamak üzere evlerin çevresine küçük çaplı bir füze attı, ancak toplananlar beklemeye devam etti.

İnsanların iki evin çevresinde sabaha kadar beklediği ve beklemeye devam ettiği bildirildi.

Bu arada gece yarısından sonra atılan füzelerin, son birkaç gün içinde öldürülen bir Hamas militanının Gazze kentinde Şati kampındaki evini de vurduğu, ancak evin boş olduğu kaydedildi. Şati kampında, Gazze Şeridi'ndeki fiili Hamas hükümeti Başbakanı İsmail Haniye'nin de evi bulunuyor.

İsrail ordusu, geçen yıl Hamas'la çatışmaların yoğun olduğu dönemlerde de evi füze saldırısına uğrayacaklara telefonlu uyarılar gönderiyor ve evin boşatılması sonrasında ev füzeyle tahrip ediliyordu. Ancak, Gazzeliler daha sonra evlerinin yıkılacağı uyarısını alanlara toplu kalkan oluşturarak, bazı evlerin tahrip edilmesini önlemişti.

Gazzeliler, İsrail ordusunun, zaman zaman yerel radyoların frekanslarına girerek, halka "Hamas'tan uzak durmaları, evlerinden militanların füze atmalarına engel olmaları, aksi takdirde kendilerinin de zarar göreceği" yolunda uyarılar yaptığını bildirdi.

Sabah saatlerinde, Beyt Lahya'ya 3 füze saldırısı daha yapıldığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious