İsrail 33 işçiyi katletti

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Lübnan’a yönelik saldırılarını artırarak sürdüren İsrail, çoğu çocuk 28 kişinin öldüğü Kana katliamının kurbanları toprağa verilmeden başka bir kıyım daha gerçekleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güneydeki El Şaab köyüne düzenlenen saldırıda ise en az 56 kişi enkaz altında kaldı. Bu köyün yakınındaki Tayibe köyüne düzenlenen saldırıda da 17 kişinin sığındığı bir bina vuruldu. Çöken evde 7 kişi öldü, 10 kişi yaralandı. Hizbullah ise dünkü saldırılarında İsrail’in Hadera kentini vurdu. İsrail polisi, sınıra 75 kilometre uzaklıktaki sahil kenti Hadera yakınına 3 Hizbullah füzesi düştüğünü, bunun İsrail’e atılan füzelerin şimdiye kadar ulaştığı en güneydeki nokta olduğunu belirtti.

Kaa’daki çiftlikte meyve yüklenen kamyonları hedef alan saldırıda ölenlerin çoğunun Suriye asıllı Kürt işçiler olduğu belirtildi. Ölenlerden 5’inin de kadın olduğu bildirilirken yaralanan 20 kişi ise tedavi edilmek üzere Suriye’deki hastanelere götürüldü. İsrail jetleri dün Beyrut-Şam karayolu üzerindeki 4 kilit köprüyü de havaya uçurdu. Saldırılar nedeniyle, insanlık trajedisi yaşanan bölgeye 150 ton gıda yardımı taşıyan BM konvoyu yolda kaldı. Dünkü diğer saldırılarda ise 9 sivil hayatını kaybetti. Güney Lübnan’ı işgal için harekat başlatan İsrail askerleriyle Hizbullah gerillaları arasındaki çatışmalarda da 5 İsrail askeri öldü.

İki günden beri, Hizbullah’ın kalesi durumundaki Beyrut’un güney banliyölerine bomba yağdıran İsrail, başkent ve kuzeyine yönelik hava saldırılarını şiddetlendirdi. İsrail savaş uçakları, Beyrut ile Lübnan’ın kuzeyi ve Suriye’yi bağlayan ve kıyı boyunca yer alan otoyoldaki 4 önemli köprüyü havaya uçurdu. Beyrut-Şam uluslararası karayolunda ulaşımı sekteye uğratan bu bombardımanda 4 sivil öldü, 15 kişi yaralandı. İsrail’in, Bekaa Vadisi’nin güneyindeki Litani nehri üzerinde bir hidroelektrik santralını vurması sonucu bölge elektriksiz kaldı.

Hıristiyan bölgeler de vuruldu

İsrail ordusu, şimdiye dek hedef almadığı Beyrut’un güney girişindeki Uzai bölgesine hava ve denizden saldırı düzenledi. Beyrut’un güneyindeki 4 Şii yardım kuruluşu merkezi yerle bir olurken, 3 sivil öldü. Hizbullah’ın etkin olmadığı ve genellikle Hıristiyanların yaşadığı kuzey kesimlerinin de hedef alınması şaşkınlık oluşturdu. Lübnan’ın güneyinde sınıra 40 km uzaklıktaki Litani nehrine kadar ilerlemeyi planlayan İsrail birlikleri ile Hizbullah güçleri arasında da şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Hizbullah gerillaları, sınırdaki 7 bölgede, anti-tank füzeleri ve yollara döşedikleri bombalarla İsrail birliklerine kayıp verdiriyor. Markaba köyü yakınlarında operasyon düzenleyen İsrail askerleriyle gerillalar arasında çıkan çatışmada bir İsrail tankı vurulurken, 5 asker öldü. Hizbullah, el Şaab ve Tayibe köylerindeki çatışmalar sırasında da 7 tank ve zırhlı personel taşıyıcısını tahrip ettiğini duyurdu. İsrail jetlerinin 150 hedefi vurduğu sınırdaki köylerde en az 10 Hizbullah üyesinin öldüğü belirtiliyor. Bu arada Hizbullah’ın İsrail’in kuzeyine düzenlediği 100’den fazla füze saldırısında 2 kişi öldü. İsrail’in 25. gününe giren Lübnan saldırılarında 300’ü çocuk 900’den fazla kişi hayatını kaybetti. Son çatışmalarla birlikte İsrail’in verdiği kayıp ise 46’ya yükseldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious