İsrail ABD silahıyla mı vurdu?

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

ABD, İsrail'in Lübnan'da Amerikan yapımı bombalar kullanıp kullanmadığını araştırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Soruşturmanın İsrail'e herhangi bir yaptırım kararıyla sonuçlanması ise beklenmiyor.
New York Times gazetesinin haberine göre ABD, İsrail ile imzaladığı silah anlaşmalarının ihlal edilip edilmediğini görmek için Lübnan'da ABD yapımı misket bombası kullanılıp kullanılmadığını araştırıyor. Dışişleri Bakanlığı'ndan iki yetkilinin açıklamalarını aktaran gazete iki ülke arasında imzalanan anlaşmaya göre misket bombaların ne zaman kullanılacağına dair sınırlamalar bulunduğunu yazdı.

ABD yapımı üç çeşit misket bombasının Lübnan'ın güneyinde kullanıldığı ve çok sayıda sivil kayba neden olduğu iddialarından sonra başlatılan soruşturma ile ilgili gazeteye konuşan Bakanlık sözcülerinden Gonzalo Gallegos, "Bu silahların kullanıldığı iddialarını duyduk ve daha fazla bilgi istiyoruz" dedi.

Ancak gazeteye konuşan bazı yetkililer bu soruşturmanın İsrail'e karşı herhangi bir yaptırımla sonuçlanmayacağını da ifade etti. Ancak yetkililere göre soruşturma, Arap ülkelerinin Bush yönetimine yönelik "İsrail'in askeri operasyonlarına destek verdiği" eleştirilerini hafifletebilir.

Habere göre soruşturmada İsrail'in sözkonusu silahları kullanacağına dair ABD'yi uygun bir şekilde haberdar edip etmediği ve vurulan hedeflerin askeri hedefler olup olmadığı araştırılacak.

İsrail'in ABD Büyükelçiliği sözcüsü David Siegel konuyla ilgili açıklamasında bu tür bir soruşturmadan kendilerinin haberdar olmadığını ancak buna yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi.

İsrail-ABD arasındaki silah anlaşmaları 1970'lere kadar gidiyor. Ancak bu anlaşmaların içeriği kamuoyuyla hiçbir zaman paylaşılmadı. İlk kez 1976'da imzalanan silah satışı anlaşması İsrail'in Lübnan'a saldırdığı 1978'de tekrarlandı.

İsrail'in 1982'deki Lübnan işgali sırasında Amerikan kongresinin açtığı soruşturmada silahların sivillere karşı kullanıldığı tespit edilmiş ve Reagan yönetimi İsrail'e altı yıl silah satışını yasaklamıştı.

İsrailli yetkililer 34 gün süren Lübnan saldırılarında misket bomba kullanıldığını ancak bunların roket atılan mevzileri hedef aldığını iddia etmişti. Ancak önceki gün BM yetkilileri tarafından açıklanan bir raporda Lübnan'ın güneyinde Amerikan yapımı patlamamış 249 adet misket bombası bulunduğu kaydedilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious