İsrail aleyhine gösteriye müdahele

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Beyoğlu'nda İsrail saldırılarını protesto etmek ve AB Bilgi Merkezi önünde açıklama yapmak isteyen gruba polis müdahale etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgiye göre, Beyoğlu Tünel Meydanı'nda İsrail'in Lübnan ve Filistin'e saldırılarını protesto etmek isteyen yaklaşık 200 kişilik grup, İstiklâl Caddesi üzerinde meşale yakarak ve slogan atarak Odakule'nin önüne kadar geldi. Grup, çevrede panzerler desteğinde geniş güvenlik önlemi alan polis ve Çevik Kuvvet ekipleri tarafından Odakule önünde durduruldu.

Polisin açıklamayı burada yapmalarını ve daha sonra dağılmalarını istemesi üzerine grup oturma eylemi yaptı. Bir süre grubu bekleyen polis, Taksim Meydanı'na kadar yürüyerek AB Bilgi Merkezi önünde açıklama yapmakta direnen göstericiler kaldırım taşlarını ve ellerindeki sopaları polise fırlattı. Bunun üzerine Çevik Kuvvet polisi gruba biber gazı ve göz yaşartıcı bomba ile müdahale etti.

Polisin müdahalesi üzerine dağılan grup, İstiklâl Caddesi'nden Şişhane Caddesi'ne indi. Cadde üzerinde seyir halindeki otomobillere saldıran grup, çöp tenekelerini yolun ortasına çekerek işyerlerinin camlarını kırdı. Polis ile grup arasında kovalamaca yaşanırken, polis uzun süre sokak aralarında gösterici aradı.

Müdahale esnasında birçok gösterici gözaltına alınırken, polis ekipleri, direnen birçok göstericiyi coplarla dövdü.

Polis, İstiklal Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Kasımpaşa ve Taksim'de geniş güvenlik önlemi aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious