İsrail askeri kazan kaldırdı!

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

İsrailli askerler, Hizbullah karşısındaki başarısızlık nedeniyle hükümeti ve genelkurmayı ağır şekilde suçlayan bildiri yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz, 12 Temmuz’da başlatılan Lübnan saldırısının 3’üncü gününde “Hizbullah’ın muharebe gücünün yüzde 60’ını çökerttik. Yakında zafer bizim olacak” dedi. Ancak 34 günlük çatışmaların son saatlerinde bile Hizbullah, roket yağdırmaya devam etti. Çoğu asker 117 İsrailli öldü, 4 bin kişi yaralandı. Ateşkes ilanından dakikalar sonra Hizbullah “İsrail çöktü. Zafer bizimdir” açıklaması yaptı. Hizbullah’ın etkisiz hale getirilememesi İsrail’i karıştırdı. Başbakan Ehud Olmert ve Savunma Bakanı Peretz’in istifası istenirken, İsrailli askerler Genelkurmay’a karşı ayaklandı.

DERHAL SORUŞTURMA AÇILSIN

Lübnan harekatına katılan İsrailli askerler dün bir açık mektup yayınlayarak, “Operasyonun başarısızlığının sorumlusu olan askeri ve sivil yetkililerin cezalandırılmasını” talep etti. Mektubun altına çoğu yedek asker olmak üzere yüzlerce genç subay imza attı. Haaretz gazetesinde yayınlanan mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Cepheye gönderildiğimizde eşlerimizi, çocuklarımızı, kız arkadaşlarımızı ve ailemizi geride bıraktık. Aklımızda ‘İsrailli ler’in hayatını koruduğumuz’ düşüncesi vardı. Ancak amacı belli olmayan savaşta görevler iptal edildi; profesyonel olmayan kararlar alındı. Hatalar yüzünden arkadaşlarımız öldü. Bu savaşa olan inancımızı sorgulamamıza yol açtı. Yönetim kadrosunun elinde hazırsızlık dışında ne vardı? Biz buraya bir hiç uğruna mı gönderildik?

HEDEF BELLİ OLSUN

Biz savaşçılar ile yönetim arasındaki güven bunalımı bu savaşla ilgili kapsamlı bir soruşturma açılmadan aşılamayacaktır. Bundan sonra da göreve çağrıldığımız zaman tereddüt etmeyeceğiz, ancak bu görevin gerçekten açık hedefleri olduğunu bilmek de isteyeceğiz.”

Genelkurmay Başkanı Dan Halutz protestoların hedefi oldu. Halutz’un yaptığı bir konuşmayı dinleyen askerler, “Savaşı senin yüzünden kaybettik” yazılı bir pankart açtı. Askerler “Hatalar sürerse bir sonraki savaşta, cepheye gelecek asker bulamayacaksınız” sloganları attı. Uzmanlar 1973 Savaşı’ndaki başarısızlık sonrasında askerlerin başlattığı protestolar sonrasında hükümetin devrildiğini hatırlatarak, “İsrail aynı tehlikeyle karşı karşıya” yorumunu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious