İsrail askeri teslim olana bile acımadı

İsrail askeri teslim olana bile acımadı.13107
  • Giriş : 14.01.2009 / 12:35:00

Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'ta, bir Filistinli kadın, evlerini boşaltma uyarılardan sonra, elinde beyaz bayrak sallayarak evinden ayrılırken, İsrail askerlerin açtığı ateşte öldürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İsrail'deki insan hakları örgütlerinden B'Tselem, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'ta, bir Filistinli kadının, evlerini boşaltmaları yolundaki uyarılardan sonra, elinde beyaz bayrak sallayarak evinden ayrılırken, İsrail askerlerinin açtığı ateşte öldürüldüğünü bildirdi.

B'Tselem, görgü tanıklarına dayanarak, aynı yerde 3 Filistinlinin daha hayatını kaybettiğini belirtti.

İsrail ordusu ise iddiaları yalanlayarak, sivilleri "kalkan" olarak kullanan silahlı kişilerin hedef alındığını söyledi.

B'Tselem, olayın Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus yakınlarındaki Kuza'a bölgesinde meydana geldiğini, evlerini boşaltmaları istenen Ruhiye Enneccar (50) adlı kadın ile diğer 3 sivilin, ellerinde beyaz bayrakla evlerinden çıktıkları sırada askerlerin açtığı ateşte öldürüldüğünü aktardı.

Olayı telefonla B'Tselem'e anlatan, ölen kadının akrabası Münir Şefik Enneccar'ın verdiği bilgiye göre, dün sabah saat 02.30 sıralarında askerler bölgede, sınır boyunca uzanan evleri yıktı, aynı zamanda buradaki sivillerin evlerini boşaltmaları için de ateş açarak uyarılar yaptı.

Ruhiye Enneccar'ın, arkasından bulunanların da evden ayrılabilmesi için elinde beyaz bayrakla evinden çıktığını, ancak bu sırada açılan ateşle vurularak düştüğünü söyleyen görgü tanığı, aile üyelerinin ve kurtarma ekiplerinin kadının bulunduğu yere ulaşma çabalarının sonuçsuz kaldığını belirtti.

Aynı görgü tanığı, askerlerin dün öğleden sonra da hoparlörle anonslar yaparak, bölgede oturanlara evlerini boşaltmaları ve köy merkezindeki okula yürümeleri çağrısı yaptığını, 30 dolayında Filistinlinin ellerinde beyaz bayraklarla evlerini terk ettiğini, yaklaşık 20 metre kadar ilerleyen gruba ateş açılarak, birbiriyle akraba 3 kişinin öldürüldüğünü ifade etti.

Çok sayıda kişinin de yaralandığı olayda diğerlerinin, içinde 45 dolayında kişinin köy merkezine ulaşmak için beklediği bir eve sığındığı aktarıldı. B'Tselem, alınan bilgilerin İsrail ordusuna ve Kızılhaç'a aktarıldığını da kaydetti.

B'Tselem, olayı doğrulama imkanı bulunmamasına rağmen, görgü tanığının ifadelerini yayımladıklarını ifade ederken, İsrail ordusu, böyle bir olayla ilgili bilgi sahibi olmadığını söyledi. Ordunun, sivilleri kalkan olarak kullanan ve yoğun yerleşim yerleri dışındaki silahlı Hamas militanlarını hedef aldığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*