İsrail askerleri Gazze'den çekildi

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne düzenledikleri en büyük operasyon olan "Güz Bulutları" harekâtının sona erdiğini ve askerlerin Gazze ve Beyt Hanun kentlerinden çekildiğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaklaşık bir haftadır süren saldırılarda İsrail, 52 Filistinliyi öldürmüştü. Çatışmalarda bir de İsrail askeri ölmüştü. İsrail'in 38 yıllık işgalin argından Gazze'den çekildikten sonra bölgeyi tekrar işgal etmesinin amacını, roket saldırılarını önlemek olarak duyurmuştu. İsrail, Gilad Şalit isimli askerinin kaçırılmasının ardından Haziran ayında Gazze'ye yeniden girmişti.


Filistinli görgü tanıkları askerlerin Beyt Hanun'dan çekildiği doğruluyor. Ancak İsrail tanklarının, kente çok yakın yerlerde konuşlandırıldığını belirtiyor.


ABBAS, HAMAS'IN ADAYINI KABUL ETMEDİ


Öte yandan Filistin'de birlik hükümeti kurmaya yönelik çalışmalar sürüyor. Hamas yönetimi, dün Başbakan İsmail Haniye'nin yerine başka bir isim önererek Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a sunmuştu. Ancak Abbas'ın yardımcılarından biri, kendisinin önerilen bu ismi kabul etmediğini söyledi. Bazı kaynaklar bu ismin, Sağlık Bakanı Basim Naim olduğunu belirtiyor. Abbas ve Haniye, dün geç saatlerde bir araya gelmişlerdi.


Abbas ve Haniye, Batının uyguladığı ambargonun kalkması için Eylül ayında bir birlik hükümeti kurma konusunda anlaşmış; ancak Hamas'ın İsrail'i tanımaya yanaşmaması üzerine bu görüşmeler sona ermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious