İsrail Aziz Nahman'ın mezarını Kudüs'e taşımak istiyor

İsrail Aziz Nahman'ın mezarını Kudüs'e taşımak istiyor.4629
  • Giriş : 09.01.2008 / 12:56:00
  • Güncelleme : 09.01.2008 / 14:06:04

İsrail, Ukrayna'nın Uman şehrinde bulunan Yahudi asıllı Aziz Bratslavlı Nahman'ın mezarını Kudüs'e nakletmek için çabalıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

(CİHAN)- Basında çıkan haberlere göre, İsrail uzlaşma durumunda, Ukrayna'ya çok büyük meblağlarda tazminat ödemeyi dahi düşünüyor.

Ukrayna tarafı bu girişimlerin duyulmasının ardından Hasid Mezhebi'nin ruhani lideri olan Bratslavlı'nın Ukrayna'nın milli kültürel mirasının bir parçası olarak kabul edildiği yönünde bir açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Bratslavlı Nahman cemaati liderleriyle görüşen İsrail Başbakanı Danışmanı Avi Viderman, mezarın nakil konusunun İsrail'de de polemik konusu olduğunu belirterek Hasid mezhebinden çoğunluğun bu girişime karşı olduğunu söyledi.

Aşırı dindar kesimden gelmesine rağmen laik ve dinciler arasındaki görüş ayrılıklarına getirdiği pratik çözümlerle ünlü Sivan Rahav Meir bu konuda da yorumunu yaptı. Sivan Rahav Meir," Ukrayna turizminin incisi olan Azizi Bratslavlı Nahman'ın kabrini kaybetmek istemez, onun için naaş karşılığında tazminat ödenmesi gerekiyor" dedi.

İsrail Başbakanlığı Genel Sekreteri, tazminatım yardımseverlerin bağışları ve gerektiği takdirde devlet kasasından ödenebileceğini ifade etti.

Eski Türkiye Büyükelçisi olan ve şimdilerde İsrail Dışişleri Bakanlığı'nda Müsteşar Yardımcısı Pinhas Avivi başkanlığındaki heyet de Aralık ayında Kiev ve Uman'da temaslarda bulunmuştu.

Her yıl Ukrayna'nın başkent Kiev'in 220 kilometre güneyinde bulunan Uman şehrindeki Aziz Bratslavlı Nahman'ın kabrini ziyaret için dünyanın dört bir yanından on binlerce Yahudi geliyor.

Ukrayna'nın Hımelnitski Bölgesinde 1772 yılında doğan ve Ukrayna'nın değişik şehirlerinde bulunan Bratslavlı Nahman'ın ölümünden kısa bir süre önce Uman şehrine yerleşir. 1810 yılında Nahman'ın hayatını kaybettiğinde defnedildiği Uman şehri tarikatın önemli ibadet merkezlerinden birisi oldu. Hasid mezhebi üyeleri dünyanın dört bir yanından gelerek Nahman'ın kabri başında ibadet ediyor.

Sovyet devrimi ile 1917 yılında ziyarete kapatılan mezarın 1920'de yıkılması kararı alınır. Fakat bu aşamada devreye giren Kievli zengin bir Yahudi araziyi satın alarak yıkımdan kurtarır. 1930 yılındaysa Yahudilerin ülkeye girişi tamamen yasaklanır. Yahudiler tarafından devamlı korunan ve gözetilen mezar ancak Sovyet rejiminin zayıfladığı 1988 yılında ziyarete tekrar ziyarete açılılır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious