İsrail: Barışa bir kapı açtık!

  • Giriş : 16.06.2009 / 14:31:00

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'in Yahudi devletinin yanıbaşında bir Filistin devletinin kurulduğunu görmeye hazır olduğunu ilan ederek "barışa bir kapı açtığını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Netanyahu, Amerikan CBS televizyonunun yaptığı röportajda, İsrail dış politikası konusunda pazar günü yaptığı açıklamadan sonra Arap dünyasından gelen olumsuz görüşler nedeniyle hayalkırıklığına uğrayıp uğramadığının sorulması üzerine, "Uğradım, çünkü bir adım attım, kolay olmayan bir adım" diye konuştu.

"Biz, Yahudi devletinin yanında bir Filistin devletine hazırız" diyen Netanyahu, bunun barış için adil bir formül olduğunu düşündüğünü, bu konuda İsrail kamuoyunda, aynı zamanda İsrail'in dostları, yurt dışındaki destekçileri ve yine yurt dışında barışa destek verenler arasında birlik olduğunu savundu.

Netanyahu, "Evet, daha iyi bir karşılık bekliyordum. Belki zamanla akılları başlarına gelecek. Ama ben barış için kapıyı açtığımızı düşünüyorum, umarım Filistinliler ve Arap dünyası buna bir yanıt verir" dedi.

Netanyahu, Filistinlilerin içlerindeki aşırı unsurları askeri güç olmadan nasıl dizginlemesini beklediğinin sorulmasına karşılık da güçlü bir (Filistin) güvenlik gücü, güçlü bir polis gücü oluşturulması konusunda uzun süredir devam eden bir anlaşma olduğunu, bunun aşırı unsurlarla baş etmek için yeterli olacağını ifade etti.

Netanyahu ayrıca, İsrail'in Gazze Şeridi'nden atılan roketleri ve (Gazze'ye) yasa dışı silah akışını durdurma hakkına da sahip olması gerektiğini kaydetti.

Netanyahu, ABD'nin Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinde inşaatların durdurulması talebi konusunda ise İsrail'in yeni yerleşim inşa etmeyeceğini, mevcut yerleşimler için yeni arazi istimlakına gitmeyeceğini yineledi.

"Yerleşimlerin tümüyle dondurulması konusunun" dile getirilmesi üzerine Netanyahu, "Toprakların genişletilmesi sorusu ile yerleşimlerdeki hayatın dondurulması birbirinden farklı. Orada çocuklar, yeni doğan bebekler var. Onları ne yapacaksınız... Onlara çocuk yuvaları kurmak, okullar yapmak zorundasınız..."dedi ve bu insanların nihai bir barış anlaşmasına ulaşılıncaya kadar orada normal yaşamlarını sürdürmelerini istediklerini, gerisine sonra karar vereceklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*