İsrail Başbakanı Ehud Olmert itiraf etti

İsrail Başbakanı Ehud Olmert itiraf etti.8544
  • Giriş : 01.03.2009 / 03:14:00
  • Güncelleme : 01.03.2009 / 01:35:39

Başbakan Erdoğan'ın Olmert'e öfkesinin sırrı, Olmert'in itirafıyla aydınlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail lideri, Gazze operasyonu öncesi Türkiye'nin arabuluculuğunda Suriye ile doğrudan masaya oturmaya ve Filistin'le barış anlaşmasına çok yaklaştığını söyledi: "Ne yapabilirdim ki, siyasi gerçeklik başka türlü karar verdi..." diyerek barış istemeyen İsrail Derin devletinin aldığı savaş isteğine boyun eğmesini ve seçim öncesi Gazze'de yıkım yaparak oy geleceği düşüncesini dolaylı olarak itiraf etti.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Ankara'ya gelmişti. Konu, Suriye ile iki ülke arasında barış müzakerelerini başlatmaktı. Ancak telefon trafiği ve görüşmeler sonrasında Olmert ülkesine döndü, hemen ertesinde ise Gazze'de büyük can kaybı ve yıkımla sonuçlanan operasyon başlamıştı. Erdoğan bunun üzerine çok sinirlenmiş ve "beni aldattı" demişti.

'ÇOK YAKLAŞMIŞTIM'

Başbakan Erdoğan, Olmert'in Ankara'da çözüm için masaya oturup ülkesine dönünce "savaş" düğmesine basmasına sert tepki göstermişti.

VE İTİRAF GELDİ

Ve İsrail Başbakanı, o "kritik gün"le ilgili ilk kez konuştu. Ülkesindeki Aroutz 2 adlı televizyon kanalına konuşan Olmert, Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim'in de kendisine Ankara'da katılmasının planlandığını söyledi. Bu, iki ülke arasında ilk kez "yüz yüze temas" anlamına geliyordu. Olmert, eğer görüşme gerçekleşseydi tarihe geçecekti. Ancak her ne olduysa, İsrail lideriyle Bakan Muallim bir araya gelemedi.

Ve o günle ilgili Başbakan Olmert, TV kanalına verdiği röportajda çarpıcı ifadeler kullandı: "Yıllarca süren durgunluktan sonra Filistinlilerle barış anlaşması imzalama ve Suriye ile doğrudan görüşmelere başlamaya çok yaklaşmıştım. Bu anlaşmaya gerçekten yakındım. Ancak ne yapabilirdim ki... Siyasi gerçeklik başka türlü karar verdi..."

ŞİMDİ PİŞMAN AMA...

Kendisinden sonra görevi devralmaya hazırlanan Benyamin Netanyahu'ya da bir mesajı iletti: "Benden sonra gelecek kişinin, kaldığım yerden devam edip İsrail ve Filistin arasına barışı getirmesini umuyorum..."

Suriye ile görüşmelere değinen açıklaması yayınlandığı sıralarda Türkiye'nin BM Büyükelçisi de konuyla ilgili açıklamada bulundu. Bloomberg haber ajansına konuşan Büyükelçi Baki İlkin, "Türkiye'nin, Suriye-İsrail arasındaki dolaylı görüşmelerdeki arabuluculuğa koşulsuz devam etmeye hazır olduğunu" söyledi. Resmi makamında röportaj veren İlkin, ABD ile İran arasında olası doğrudan müzakerelere de Ankara'nın yardımcı olmaya hazır olduğunu açıkladı.

'ARACILIĞA DEVAM'

İlkin "Bizim gerek İran, gerekse ABD ile bağlantılarımız var. ABD'li ve İranlı dostlarımız bir diyalog kurulması konusunda yardımımızı isterlerse, asla hayır diyemeyiz. (Suriye-İsrail konusunda) Bana tarafların çözüme ulaşmak üzere olduğu söylendi. Türkiye'den arabuluculuk rolünü sürdürmesi istenirse, bunu yapmaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isterim. Bıraktığımız yerden devam ederiz" diye konuştu.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*