İsrail Başbakanı Olmert: Hamas, bizi yok etmek istiyor

  • Giriş : 25.06.2007 / 14:26:00
  • Güncelleme : 25.06.2007 / 14:47:57

Olmert, Hamas'ın İsrail'i tanımak ve barış yapmak gibi bir niyeti olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Hamas'ın İsrail'i tanımak ve barış yapmak gibi bir niyeti olmadığını, "tıpkı İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad gibi ülkesini yok etmek istediğini" söyledi.

Mısır'da bugün Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ürdün Kralı Abdullah ve Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile bir araya gelecek olan Olmert, Kudüs'te düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, 1967'deki 6 Gün Savaşı'nda ele geçirilen topraklardan çekilme karşılığında İsrail ile kapsamlı barış öngören Suudi planını görüşmeye hazır olduklarını tekrarladı.

Olmert, "Hamas, tıpkı (İran Cumhurbaşkanı Mahmud) Ahmedinejad gibi bizi yok etmek istiyor" dedi.

İsrail Başbakanı, dünkü kabine toplantısında, bugün Şarm El Şeyh'te bir araya geleceği Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Batı Şeria'da atadığı Selam Feyyad başkanlığındaki yeni hükümeti tanıma ve maddi açıdan destekleme kararı çıkarmıştı.

Olmert, "Filistin Yönetimi'ne yardımın riskli, ama gerekli" olduğunu ifade ederken, Hamas'ı bir taraf olarak görmediklerini bildirmişti.

-ABBAS, OLMERT'TEN BARGUTİ'Yİ HAPİSTEN ÇIKARMASINI İSTEYECEK-

Öte yandan, Filistin Yönetimi'nden bir yetkili, Mahmud Abbas'ın Olmert ile görüşmesinde, halen İsrail'de cezaevinde bulunan El Fetih'in Filistinlilerce sevilen genç liderlerinden Mervan Barguti'nin yanı sıra bazı tutukluların serbest bırakılmasını isteyeceğini söyledi.

Filistinli yetkililer, Batı Şeria'da Gazze Şeridi benzeri bir durumun meydana gelmemesi için, Olmert'ten El Fetih güvenlik güçlerine daha fazla silah sağlama talebinde de bulunulmasının beklendiğini kaydettiler.

Jerusalem Post gazetesine konuşan bir Filistinli yetkili, "Binlerce silah, yüzlerce zırhlı araç ve çok miktarda cephane istiyoruz. Ayrıca Ürdün ve Mısır'ın Batı Şeria'da askerlerimizin eğitimine yardımcı olmalarını istiyoruz" dedi.

Bu tür kolaylıkların Batı Şeria'da El Fetih'in elini kuvvetlendireceğini belirten Filistinli yetkili, Abbas'ın Gazze Şeridi'ne uluslararası bir gücün konuşlandırılması arayışında olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious