İsrail Başbakanı Olmert'in ifadesi alındı

  • Giriş : 02.05.2008 / 20:16:00
  • Güncelleme : 02.05.2008 / 20:05:39

İsrail polisi, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in 1,5 saat süreyle ifadesine başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail polisi, hakkındaki iddialar ve devam eden soruşturma dosyalarıyla ilgili olarak 'sürpriz bir gelişmeyle' İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in 1,5 saat süreyle ifadesine başvurdu.

İsrail'in Kanal 2 televizyonunun akşam saatlerinde Başsavcı Menahem Mazuz'un polise sorgulama izni verdiği haberden sonra, bu sabah saatlerinde Olmeart'in Kudüs'teki ikametgahına gelen polis müfettişleri, İsrail Başbakanının 1,5 saate yakın süreyle ifadesine başvurdu.

Hakkında 3 ayrı iddiadan dolayı soruşturma yapılan Olmert'in son ifadesinin hangi konuyla ilgili olduğu hakkında bilgi verilmiyor. Konuyla ilgili yayın yasağı getirildiği de bildirildi. Şimdiye kadar çoğu yayınlanmış ayrıntıların yeniden yayınlanmasının da artık mümkün olmadığı kaydedildi.

Olmert'in Başbakanlık bürosundaki yıllardır hizmet veren, yardımcılarından Şula Zaken'in de geçen salı günü yeniden ifadesinin alındığı bildirildi. Zaken, daha önce polis soruşturulması kapsamında daha önce sorgusuna başvurulan isimlerden biriydi.

İsrail anamuhalefet partisi Likud'un meclis grubu başkanı Gideon Sa'ar, son gelişmenin ardından, Olmert koalisyonunun ortağı İşçi Partisine hükümetten ayrılması çağrısında bulundu. Sa'ar, Olmert'in İsrail tarihindeki 'en kuşku altındaki Başbakan' olduğunu iddia etti.

İsrail parlamentosunun sol kanat partilerinden Meretzli milletvekili Zahava Gal-On, İsrail Başsavcısı Mehanem Mazuz'a, Olmert'in Başbakanlık görevinden çekilmesini istemeye çağırdı. Gal-On, hakkında ciddi iddialar olan bir kişinin ülkeyi yönetmesinin etik ve siyasi olarak sorumsuzluk olduğunu söyledi.

Ulusal Birlik-Ulusal Dinci parti ittifakı milletvekillerinden Arye Eldad da aklı başında bir çok kişinin, Olmert'in yolsuzluğa bulaşmış olduğunu bildiklerini ve yöneltilen iddialar karşısında, yıllardır ayak sürüyen İsrail Başsavcısının neden acilen bir soruşturma daha istediğini anlayamadıklarını ifade etti. Eldad, 'Öyle gözüküyor ki, Olmert'in suçu (İsrail Başsavcısı Menahem) Mazuz'un aklayamayacağı kadar büyük' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious