İsrail Başbakanı: "Ya iki devletli çözüm, yada İsrail biter!"

İsrail Başbakanı:
  • Giriş : 29.11.2007 / 20:24:00

Olmert, İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesine Washington'da demeç verdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesine Washington'da demeç veren Olmert, "İki devletli çözümün başarısız olduğu gün geldiğinde ve biz Güney Afrika'da olanın benzeri (Filistinlilerle) eşit oy hakkı mücadelesiyle karşı karşıya kalırsak...o zaman, bu olur olmaz, İsrail Devleti bitmiştir" diye konuştu.

Ariel Şaron'un başbakanlığı döneminde, başbakan yardımcısı iken benzer şeyleri 4 yıl önce verdiği mülakatta da dile getirdiğini söyleyen Olmert, "O zamandan bu yana, bu konudaki tavrımı düzenli olarak tekrarladım" diye konuştu.

Olmert, Annapolis'te yapılan konferansın İsrail'in beklentilerinin birçoğunu karşıladığını, bununla birlikte, zorlu, karmaşık ve sabır gerektiren görüşme sürecinde zorluklarla karşı karşıya kalacaklarını ifade etti.

İsrail Başbakanı, Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas için,"Barış için bir muhatabımız var" demekle birlikte, Abbas'in gücünün zayıf olduğunu söyledi.

Rusya, Suriye-İsrail barışı için girişimde bulundu iddiası

Bir İsrail gazetesi, Rusya'nın, Suriye ile İsrail arasında barışı sağlamak için girişim başlattığını yazdı.

Maariv gazetesinin haberinde, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksander Sultanov'un, İsrail'in 1967'de işgal ettiği Golan Tepeleri'nin egemenliğinin Suriye'ye verilmesi, İsrail'in de stratejik önemi bulunan tepeleri uzun süreli kiralamasını içeren bir plan üzerinde çalıştığı belirtildi.

Sultanov'un bir süre önce Suriye'yi iki kez ziyaret ederek Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'la görüştüğü hatırlatılan haberde, Rus yetkilinin, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Savunma Bakanı Ehud Barak'la da temasa geçtiği ifade edildi.

Haberde, Olmert'in bir süre önce Moskova'ya yaptığı ani ziyaretin de bu görüşmelerle ilgili olduğu belirtildi. Bu arada Ortadoğu konferansı için ABD'ye yaptığı ziyarette Olmert'e eşlik eden bir İsrailli yetkili ise haberi yalanladı.

İsrail ve Filistin arasında ilk anlaşma tamam

ABD Başkanı George Bush'un önerisiyle dün ABD'nin Annapolis kentinde düzenlenen geniş katılımlı Orta Doğu konferansı, 2008 sonuna kadar İsraillilerle Filistinlilerin barış anlaşmasına varma taahhüdüyle son buldu.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, zirvenin ardından Bush'un bugün barış müzakerelerini başlatmak üzere İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı Beyaz Saray'a davet ettiğini açıkladı.Peki bundan sonra ne ne olacak? Müzakereler için belirlenen takvim şöyle işleyecek:

12 Aralık 2007: İsraillilerle Filistinliler, çalışma planı hazırlanması ve müzakerelerin
izlenmesi için ortaklaşa yönetilecek kılavuzluk komitesinin ilk toplantısını yapacak. Komiteye İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Filistinli başmüzakereci Ahmed Kurey başkanlık edecek ve bu ilk toplantı İsrail ya da Batı Şeria'da yapılacak.17 Aralık 2007: Paris'te uluslararası izleme konferansı yapılacak. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner tarafından doğrulanan konferansta bağışçı ülkeler bir araya gelerek Filistin devletinin kurulması için para toplamaya çalışacak.

Rusya da, konferans düzenlemeye talip olduğunu açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İsrail-Filistin anlaşmazlığı, müzakerelerin Suriye ve Lübnan ayakları için Moskova'nın ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious