İsrail basını katliama isyan etti

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Liberal çizgideki Haaretz gazetesi yazarları, Olmert'in ülkeyi felakete sürüklediği yönünde yorumlar yapıyor. Sağ görüşteki yazarlar da ordunun taktikleri ve yetkinliğini tartışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BM Güvenlik Konseyi'nde tartışılan İsrail ordusunun Gazze'de yaptığı katliam, İsrail'in de gündeminde. Liberal çizgideki Haaretz gazetesi yazarları, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in ülkeyi bir felakete sürüklediği yönünde yorumlar yapıyor. Sağ görüşteki yazarlar da ordunun taktiklerini ve yetkinliğini tartışıyor.

Beyt Hanun'da İsrail tank ateşinin 18 kadın ve çocuk Filistinlinin ölümüne yol açması İsrail içinde de rahatsızlığa yol açtı.

Basında yapılan yorumlarda, İsrail vatandaşları ile siyasi sistem ve mevcut hükümet arasında ciddi bir çatlak olduğu, halkın artık geleceğe dair ümidi kalmadığı savunuluyor.

Haaretz gazetesinden Aluf Benn, Olmert döneminde siyasi kadroların, ordu üzerinde denetimi kaybettiğini, Başbakan'ın Suriye ve Filistin ile diplomatik kanalları kilitlediğini yazdı.

Gideon Samet ise Olmert'i 'Başbakanlık makamına ihanet içinde' olmakla suçladı, "Olmert bize hikaye anlatmayı bırakmalı. Bu ulusal skandal sona ermeli. Tüm ülkenin esenliği ve kaderi tehlikede" dedi.

Ordunun yetkinliği masada

Bazı yazarlar ise ordunun yetkinliğini masaya yatırdı. Yedioth Ahranot gazetesinden Alex Fishman, "acaba bu olay sadece bir şanssızlık mıydı yoksa sistem mi bu şanssızlığa yol açıyor?" sorusunu sordu.

Beyt Hanun'a 16 dakikada 12 top atışının gerçekleştiğine dikkat çeken Fishman, "demek ki ordu, sapmaları zamanında tespit edip düzeltemedi" dedi.

Haaretz'ten Ze'ev Schiff ise, 'Askeri başarısızlık ve stratejik boşluk' başlıklı yazısında "meşru müdafaa yaparken bu kadar çok sivili özellikle de çocukları öldürmek kabul edilemez" dedi.

Ordunun kassam füzelerini durduramadığını yazan Schiff, İsrail ile görüşmek isteyen Suriye ve Filistin liderlerini görmezden gelen Olmert'i eleştirdi.

Filistin'i suçlayanlar da var

Sağcı Jerusalem Post gazetesi ise Beyt Hanun katliamından dolayı Olmert hükümetini değil, Filistinli militanları sorumlu tuttu.

Steve Linde savaş sırasında böyle şanssızlıkların olabileceğini savunduğu yazısında "Ordu bu olayı soruşturmalı ve gerekli dersleri çıkarmalıdır" demekle yetindi.

Gazze Şeridi'nde 8 kasım sabahı İsrail tankları Beyt Hanun'u bombalamış, saldırıda aralarında 8 çocuk ve 4 kadının bulunduğu 18 Filistinli sivil ölmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious