İsrail Başkonsolosluğu önünde protesto

İsrail Başkonsolosluğu önünde protesto.15547
  • Giriş : 18.01.2009 / 17:05:00

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan bazı gruplarca protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Levent'teki başkonsolosluk binası önünde toplanan ve kendilerini ''Kavli Leyyin (yumuşak ses) Hareketi'' olarak tanımlayan bazı kişiler, ''Ben de Gazzeliyim, beni de vurun'' yazılı dövizler açarak, sessiz protesto eylemi yaptı.
Filistin bayrakları ile siyah flamalar taşıyan ve vücutlarına ''hedef tahtası'' görünümlü kartonlar asan gruptan bazı çocuklar, Gazze'de ölen çocukları temsilen yere yatarak bir kaç dakika bekledi.

Grup adına bir basın açıklaması yapan sanatçı Münib Engin Noyan, bölgede toplanan herkesin Gazzeli olduğunu belirterek, İsrail saldırılarının basit bir mesele değil, insanlık tarihine geçecek en korkunç hadiselerden biri olduğunu ifade etti.

Noyan, ''İsrail'in yaptığı savunma falan değil, adını doğru koyalım, sistematik bir soykırımdır'' dedi.

Aynı yerde toplanan ''Halkevleri'', ''Engelli Hakları Atölyesi'' ve ''Altınokta Körler Derneği'' üyesi ve aralarında engellilerin de bulunduğu bir grup da çeşitli sloganlar atarak İsrail'i protesto etti.

Filistin bayrakları ile çeşitli dövizler taşıyan grup adına ''Brail'' alfabesiyle bir açıklama yapan görme engelli Çağrı Doğan, İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırılar nedeniyle utanç duyduklarını ve bunu dile getirmek için toplandıklarını söyledi.

İsrail ile olan askeri anlaşmaların iptal edilmesi ve diplomatik ilişkilerin kesilmesi için somut adımlar atılması gerektiğini belirten Doğan, ''Sakatlığımızdan değil, Filistin'de bir kez daha sakatlanan insanlığımızdan dolayı utanç duyuyoruz'' diye konuştu.

Grup, bir dakikalık saygı duruşunun ardından dağıldı.

Bu arada, İsrail Başkonsolosluğu önüne gelen Gültepe Kültür Derneği üyesi bir grup da ''Filistin halkı yalnız değildir'' pankartı açarak, çeşitli sloganlar attı.

Grup adına yapılan açıklamada, İsrail'in soykırım yaparak insanlık suçu işlediği ifade edildi.

Filistin bayrakları ve çeşitli dövizler taşıyan grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*