İsrail Batı Şeria'da 10 yol barikatını kaldırdı

  • Giriş : 06.04.2008 / 13:23:00
  • Güncelleme : 06.04.2008 / 13:29:40

İsrail, bir süre önce bölgeye gelen ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın ısrarlı baskılarının ardından, Batı Şeria'da kaldırma sözünü verdiği 50 yol barikatından 10'u ile Eriha'nın girişindeki bir askeri kontrol noktasını kaldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yeni uygulamalarla karşı karşıya kaldıklarını düşünen Filistinliler ise kendi toprakları üzerinde inşa edilmiş ana yollara çıkma yasaklarına karşı mücadelelerini sürdürüyor.

İsrail ordusu, geçen hafta içinde Ramallah, Nablus, Tulkarem ve Kalkilya bölgelerinde 10 yol barikatını kaldırdı.

Savunma Bakanı Ehud Barak'ın Rice'a verdiği sözler doğrultusunda İsrail ordusu, Ramallah ve Eriha'yı birbirine bağlayan yol üzerindeki Rimonim askeri kontrol noktasını da söktü.

Bununla birlikte, Kudüs'te İsrail kimliğine sahip Filistinliler için başlatılan yeni uygulama, insan hakları örgütlerini endişeye sevketti.

İnsan hakları örgütü B'tselem, İsrail kimliğine sahip, araçları İsrail plakası taşıyan Doğu Kudüslülerin Har Homa (Ebu Gneym Tepesi) yerleşiminin güneydoğusundaki Mizmoriya askeri kontrol noktasından geçişlerinin engellendiğini bildirdi.

B'tselem sözcülerinden Anat Barsella, diğer İsrail vatandaşlarıyla, Doğu Kudüslü Arapların aynı kontrol noktasından geçişlerinin önlenmesinin bir ilk olduğunu belirtirken, "bu gelişmenin kendilerini kaygılandırdığını" ifade etti.

Zaatar olarak da adlandırılan geçiş noktası, Doğu Kudüs'teki Filistinlilerce, Beytüllahim'e ve Kudüs'ün çevresindeki köylere ulaşmak için kullanılan kısa geçiş noktalarından biriydi.

Yeni kontrol noktaları

Doğu Kudüslüler, yeni uygulamadan nasibini alırken, Batı Şeria'daki Filistinliler için kaldırılan barikatlar, gündelik yaşamlarında kolaylık sağlayacak önemde gözükmüyor.

Zira, Batı Şeria'daki yol barikatları, askeri kontrol noktaları ve ayırımcı duvar ve çitler aynı şekilde ağırlığını hissettiriyor.

Filistin ulusal birlik hükümeti eski bakanlarından, Filistin Ulusal İnisiyatifi Başkanı Mustafa Barguti'ye göre, İsrail'in Rice'e verdiği "50 yol barikatının kaldırılarak, Filistinlilerin yaşamlarının kolaylaştırılması" sözü, iki yüzlülükten başka bir şey değil.

ABD'nin Annapolis kentinde geçen yıl 28 Kasım'da barış konferansı düzenlenmesinden bu yana da askeri kontrol noktalarının sayısının arttığını ve 521'den 580'e çıktığını belirten Barguti, Tulkarem'in Bala köyünde, İsrail ordusunun 31 Mart günü yeni bir kontrol noktası oluşturduğunu, aynı gün basın temsilcilerini çağırarak bu kontrol noktasını medya önünde kaldırıldığını öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious