İsrail bir Hamas liderini öldürdü

İsrail bir Hamas liderini öldürdü.9720
  • Giriş : 28.05.2009 / 16:19:00

İsrail güvenlik güçlerinin, Batı Şeria'nın El Halil kentine bağlı bir kasabada yürüttüğü operasyonda, bir Hamas liderini öldürdüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Öldürülen 45 yaşındaki Abdülmecid Dudin'in, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugaylarının El Halil'deki liderlerinden biri olduğu belirtildi.

İsrail ordusu ile polisinin özel kuvvetlerinden oluşan bir timin, Dudin'i El Halil'in güneyinde bulunduğu Deyr El-Asal köyünde kuşattığı ve teslim ol çağrısında bulunduğu, ancak Dudin'in güvenlik güçlerine ateş açtığı öne sürüldü. Askerlerin, Dudin'i vurarak öldürdüğü, yardımcılarından, 45 yaşındaki Ahmed Fetih Hasin adlı Hamas mensubunu ise yakaladığı kaydedildi.

Dudin'in, 1995 yılında Kudüs'te bir otobüste meydana gelen ve 4 kişinin öldüğü bir patlama ile aynı yıl Ramat Gan'da 6 kişinin öldüğü bir diğer patlamanın yanı sıra çeşitli terör saldırılarının sorumlularından olduğu öne sürüldü.

Filistinli güvenlik kaynakları ise Deyr El-Asal'ın 15'ten fazla askeri araç tarafından basıldığını, askerlerin bölgede araştırma yaptığını, su kuyuları dahil bomba ve patlayıcı saklanan yerleri aradığını belirtti. Dudin'in öldürüldüğünü doğrulamayan bu kaynaklar, 3 Filistinlinin gözaltına alındığını söylemekle yetindi.

Dudin'in, Filistin Yönetimine ait Eriha'daki cezaevinde bir süre hapis yattığı, ancak 2000 yılı intifadasından sonra serbest bırakıldığı da kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*