İsrail BM askerlerini eğitiyor

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

İsrail, Lübnan savaşında Lübnan topraklarına bıraktığı misket bombalarının nasıl temizleneceği konusunda Birleşmiş Milletlere bağlı askerleri eğitiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hizbullah ve İsrail arasındaki savaşın 14 Ağustos'ta sona ermesine rağmen misket bombaları, 20 kişinin ölümüne 70 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

Kudüs'te bir basın toplantısı düzenleyen Yarbay Amit Tesler, eğitilmek üzere bir İspanyol birliğin de yolda olduğunu söyledi. "Bu eğitimi, Lübnan'a gidecek askerlerin, oraya çalışmalarını kolaylaştıracak gerekli bilgilere sahip olarak gitmeleri için veriyoruz" dedi.

Askerlere ne tür eğitim verildiğinin sorulması üzerine ise Tesler, 34 gün süren Lübnan savaşı sırasında kullanılan silah ve bombalar hakkında bilgi verdiklerini kaydetti. Tesler, "Hiçbir Ordu oradaki (Lübnan'daki) tüm cephaneye karşı maruz kalamaz. Kullandığımız silahları biliyoruz" dedi.

Başta BM ve İnsan Hakları İzleme Örgütü olmak üzere birçok uluslararası ve sivil kuruluş, İsrail'in Lübnan savaşında misket bombası kullandığından dolayı savaş suçu işlediğini bildirmişti. Misket bombaları masum sivilleri öldürdüğü için de İsrail'in uluslararası yasaları ihlal ettiği kaydedilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious