İsrail BM'ye taviz vermiyor

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

BM Genel Sekreteri Annan, Olmert'i ablukayı kaldırması için ikna edemedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Lübnan'ın ardından İsrail'de. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile görüşen Annan, Lübnan'a uygulanan kara ve deniz ablukasının kaldırılmasını istedi, ancak yine olumlu cevap alamadı.

Annan, Olmert'e, ambargonun Lübnanlılar tarafından ‘aşağılayıcı’ olarak nitelendirildiğini hatırlattı.

Olmert ise, barış gücü askerleri konuşlanana kadar ablukanın kaldırılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

BM Genel Sekreteri, Lübnan'daki Birleşmiş Milletler askerlerinin sayısının 5 bine ulaşması halinde, İsrail askerlerinin Güney Lübnan'dan çekilmesini ümit ettiğini söyledi. Ancak Olmert bu temenniye de cevap vermedi.

Filistin Lideri Mahmud Abbas'la da görüşen Kofi Annan, Filistin'de birlik hükümetinin kurulmasını çok önemli bir adım olarak nitelendirdi ve birlik hükümeti kurulması halinde Birleşmiş Milletler'in Filistinlileri desteklemek için elinden geleni yapacağını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, İran ve Suriye'ye de gidecek, 6 eylüldeyse Türkiye'de olacak.

Hizbullah esir değişimi istiyor

Hizbullah, kaçırılan iki İsrail askerini, İsrail'le esir değişimi karşılığında serbest bırakma konusunda kararlı olduğunu bildirdi.

Hizbullah'ın Lübnan hükümetindeki bakanı olan, Enerji Bakanı Muhammed Fineyş, düzenlediği basın toplantısında, askerlerin koşulsuz serbest bırakılmayacağını, bunun mümkün olmadığını söyledi.

Hizbullah'ın iki askeri kaçırmasının amacının esir değiş tokuşu ve dolaylı görüşmeler yapmak olduğunu belirten Fineyş, "İsrail'in saldırısından önceki tutum buydu. En doğalı, saldırıdan sonra da bunu desteklemektir" dedi.

Beyrut'a pazartesi günü yaptığı ziyaret sırasında Fineyş'le bir araya gelen BM Genel Sekreteri Kofi Annan, askerlerin Lübnan hükümetine ya da Kızılhaç'ın himayesinde üçüncü bir tarafa teslim edilmesi çağrısında bulunmuştu.

İsrail'e yeni tehdit

‘Suriye ulusal direnişçileri’ adlı adı daha önce duyulmamış bir örgüt, İsrail'in Golan tepelerinde tutukladığı kişileri serbest bırakmadığı takdirde, bu bölgedeki İsrail askerlerini kaçırma tehdidinde bulundu.

Örgüt AFP'ye faksladığı bildiride, İsrail 22 yıldır elinde tuttuğu Golan tepeleri kökenli Suriyelileri derhal serbest bırakmadığı takdirde, İsrail askerlerini kaçırmakla tehdit etti.

İsrail hapisanelerinde Golan tepeleri kökenli 16 Suriyeli bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious