İsrail bombaları sivilleri vuruyor

  • Giriş : 15.07.2006 / 00:00:00

İsrail’in, 2 askerinin Hizbullah tarafından kaçırılmasının ardından Lübnan’da başlattığı bombardıman devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ülkenin güneyini hedef alan son hava saldırısında 15 sivil öldü. Çarşamba günü başlayan İsrail saldırılarında şu ana kadar ölü sayısı 80’i aştı. Lübnan Sağlık Bakanlığı yetkilileri yaralı sayısının 250’den fazla olduğunu belirtiyor. İsrail’in Beyrut’taki havaalanını ve çevresindeki binaları hedef alan bombardımanı da sürüyor.

Dün gece Beyrut’u bombalayan İsrail uçaklarına Hizbullah, uçaksavarlarla karşılık verdi. Korku içindeki Beyrut halkı bölgeyi terk etmeye başladı. Bu arada İsrail uçakları, bu sabah sınırda bulunan Mirvahin köyündeki Lübnanlılara, evlerini terk edip bölgeden ayrılmaları için 2 saat süre verdi.

İsrail savaş uçakları, dün gece de Lübnan’ın güney, kuzey ve doğusundaki köprüleri, benzin istasyonlarını ve yakıt tanklarını bombaladı. Beyrut’u ülkenin güneyine bağlayan sahil yolunda gaz istasyonu ve yakıt tankları bombalandı. İsrail füzelerinin yol açtığı yangınlar sabah saatlerine kadar sürdü. İtfaiye görevlileri kent içinde sivil halkın yaşadığı binalarda ve petrol istasyonlarında çıkan yangınları söndürme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Lübnanlılar ise İsrail füzelerinin Beyrut’taki yollarda açtığı dev çukurları kapatmaya çalışıyor. Bombalanan köprülerin altında ise ceset arama çalışmaları yapılıyor.

Öte yandan Lübnan açıklarında İsrail gemisine atılan roket, sivil bir gemiye isabet etti. İsrailli yetkililerin açıklamasına göre Lübnan açıklarında bulunan bir İsrail ticari gemisine atılan roket, Mısır’a ait olduğu belirtilen sivil bir gemiyi vurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious