İsrail bombaları soruşturulacak mı?

İsrail bombaları soruşturulacak mı?.18280
  • Giriş : 22.01.2009 / 08:40:00

İngiltere, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne 27 Aralık 2008'de başlayıp 17 Ocak 2009'da sona eren saldırısı sırasında fosfor bombası kullanıp kullanmadığının soruşturulmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın Afrika dairesinden Mark Malloch-Brown, Lordlar Kamarasında yaptığı konuşmada, bu konuda emin olmak gerektiğini belirtti ve basında çıkan haberlerin ötesinde, olan bitenlerin kesin biçimde öğrenilmesi için soruşturma yapılmasını istedi.

Malloch-Brown, ''Dolayısıyla bu konuda bağımsız uluslararası bir soruşturma açılması için sarf edilen çabaları bütünüyle destekleyeceğiz'' ifadesini kullandı.

BM Genel Sekreteri'nin eski yardımcılarından Malloch-Brown, fosfor bombası kullanımının ''bazı durumlarda meşru bir savaş silahı'' sayıldığını ve birliklerin ilerlemesini engellemek için bir duman yaratmak için bu silahın kullanılmasının meşru olduğunu söyledi ve ''ancak bu silah Gazze'de sivilleri yakmak için kullanılmış gibi görünüyor'' dedi.

Haaretz gazetesi, dün İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde fosfor bombası kullanımı ihtimaliyle ilgili iç soruşturma yürüttüğünü yazmış, Albay Şai Alkalai'nin soruşturmanın başına getirildiğini açıklamıştı.

Ordu sözcüsü ise, resmi bir soruşturma başlatıldığını yalanlamıştı.

Haaretz'deki haberde, ordunun biri az miktarda diğeri ise yoğun fosfor içeren iki tip mermi kullandığı, ikinci tipten 20 kadar merminin de Beyt Lahhiya'daki mahallelere atıldığı belirtilmişti.

Bu tip bomba, çok ciddi yanıklara neden oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*