İsrail bombardımanı sürüyor

  • Giriş : 16.07.2006 / 00:00:00

İsrail savaş uçakları, Beyrut'un güneyindeki Ciye elektrik santralini vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail jetleri bugüne de ülkenin güneyindeki banliyöleri bombalayarak başladı. Al Manar televizyonuna göre Hizbullah'ın merkez bürosunun bulunduğu bir banliyöde 6 şiddetli patlama meydana geldi. İsrail'in bu sabahın erken saatlerinde başlattığı bu saldırının şu ana kadarki en ağır bombalama olduğu belirtiliyor.

İsrail bu saldırıdan sonra Beyrut'un yaklaşık 20 kilometre güneyindeki elektrik santralini vurdu. İtfaiye yetkilileri, yetersiz su nedeniyle halka, ''kendi su tankerleriyle yardım etmeleri'' çağrısı yaptı.

Bu arada Hizbullah İsrail medyasında çıkan "Hasan Nasrallah'ın İsrail bombardımanında yaralandığı" yönündeki haberleri yalanladı. Örgüt ayrıca Hizbullah gerillalarının Lübnan sınırını geçen İsrail askerleri ile çatıştığını bildirdi. Çatışmalarda İsrail'e ait bir buldozerin imha edildiği kaydedildi.

Öte yandan İsrail'in saldırıları yüzünden 1.5 milyon nüfuslu Beyrut neredeyse tamamen boşaldı. Halk füzelerin hedefi olmamak için dağlık bölgelere ve ülkenin doğusundaki Bekaa Vadisi'ne sığındı. Kentteki bütün dükkanlar kapalı.

İsrail'in Lübnan'da sadece dün gerçekleştirdiği bombardımanda 33 kişi öldü. Böylece beş günlük saldırıda ölü sayısı 106'ya yükseldi. İsrail cephesinde ise 11'i asker en az 24 kişi öldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious