İsrail bu iddiayı tümden yalanladı

İsrail bu iddiayı tümden yalanladı.11131
  • Giriş : 05.07.2009 / 14:46:00

İsrail Başbakanlığı, İngiliz Sunday Times gazetesinde yer alan ve "İran'a bir saldırıda, Suudi Arabistan'ın İsrail'e hava sahasının kullanımına izin verdiği" haberin "tümüyle yalan" olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail Başbakanlığı, Sunday Times'ın haberi üzerine resmi bir yalanlama yayımladı. Gazetenin haberinde, Suudi Arabistan'ın, ileride İran'ın nükleer tesislerine yapılacak herhangi bir saldırıda, İsrail jetlerinin hava sahasını kullanmasına izin vermeyi onayladığı iddia edildi.

Habere göre İsrail'in istihbarat örgütü MOSSAD'ın Başkanı Meir Dagan, bu yılın başlarında Suudi yetkililerle yaptığı gizli görüşmelerde bu konuyu tartıştı, Başbakan Binyamin Netanyahu'ya da Suudilerin onayı ile ilgili bilgi verdi. İsrail ile diplomatik ilişkileri bulunmamasına rağmen, İsrailli bir savunma yetkilisi de gazeteye MOSSAD'ın Suudilerle "çalışma ilişkileri" bulunduğunu doğruladı.

Habere göre İran'da Cumhurbaşkanı seçiminin ardından meydana gelen olaylar ve ülkedeki istikrarsızlık, ılımlı Sünni Arap ülkeleri arasında, İran'ın saldırgan bir nükleer güç olarak ortaya çıkabileceği konusunda endişeler yarattı. Bir İsrailli yetkili de "Suudilerin, İran'ın nükleer bombası konusunda İsraillilerden bile daha fazla endişeli olduğunu" ifade etti.

Haberde, ABD'nin eski BM Büyükelçisi John Bolton'un, İsrail savaş uçaklarının İran'daki nükleer tesisleri bombalamak için Suudi Arabistan üzerinden uçmasının "tümüyle mantıklı" olacağı görüşüne de yer verildi. Bir süre önce Körfez ülkelerini ziyaret eden ve bazı Arap ülkelerinin liderleriyle de görüşen Bolton'un, "Eğer İsrailliler bunu büyük bir başarı olarak ilan etmeye kalkmazlarsa (Arap ülkeleri liderlerinin) hiçbiri açıkça bir şey demeyecek ama kesinlikle onay verecekler" dediği kaydedildi.

Bolton'un, "Arap liderlerinin BM'de konuştuklarında İsrail saldırısını kınayacaklarını, ancak nükleer silaha sahip bir İran tehdidinin ortadan kalktığını görmekten de gizliden gizliye memnun olacaklarını" öne sürdüğü belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*