İsrail bugün 41 sivili öldürdü

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

8 gün önce başlattığı Lübnan saldırılarına devam eden İsrail, bugünkü bombardımanda 41 masum Lübnanlıyı öldürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail ordusu kara kuvvetlerinin Lübnan’ın güneyine girdiğini açıklarken bölgedeki Srifa köyünde aralarında çocukların bulunduğu en az 12 sivil İsrail hava saldırısında öldürüldü. Çok sayıda evin de bombalandığı saldırıda 30 kişi yaralandı. İtfaiye görevlileri yanan evlerde yangın söndürme çalışmalarını sürdürüyor.

Bu arada Lübnan güvenlik güçleri ülkenin güneyindeki ve doğusundaki diğer bölgelerde de en az 29 sivilin İsrail saldırılarında öldürüldüğünü açıkladı. Hizbullah da bir üyesinin çıkan bir çatışmada öldürüldüğünü kaydetti.

Öte yandan İsrail saldırılarından kaçan yaklaşık 100 bin Lübnanlı evlerini terk etmek zorunda kaldı. Yabancı uyruklular da Lübnan’dan kaçmaya devam ediyor. ABD’ye ait 9 savaş gemisi bugün Lübnan’daki 2 bin 400 Amerikalıyı bölgeden uzaklaştırmak için hazır bekliyor. ABD Lübnan’daki toplam 8 bin vatandaşını ülkeden çıkarma hazırlıklarını sürdürüyor

ABD Başkanı George Bush ise, Suriye’yi Hizbullah’ı kullanarak Lübnan’daki etkinliğini yeniden kurmaya çalışmakla suçladı. Bush, Hizbullah’ın faaliyetlerinin Şam tarafından yönlendirildiğini iddia ederek "Lübnan’daki bazı çevrelerin Suriye’yi yeniden ülkeye davet etmesinden kuşkulandığını" belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious