İsrail Büyükelçisi Filistin devletini yok saydı

İsrail Büyükelçisi Filistin devletini yok saydı.10654
  • Giriş : 29.01.2008 / 17:50:00

Annapolis Zirvesi ile başlayan yeni süreçte yıl sonuna kadar 'barış' için anlaşması beklenen İsrail ve Filistin'in Ankara Büyükelçileri, Filistin devleti olup olmadığı konusunda anlaşamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Filistin Ankara Büyükelçisi Nabul Maruf ve İsrail Ankara Büyükelçisi Gabby Levy, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM)'da düzenlenen panele katıldı. İkili, barış süreci ve ikili ilişkiler çerçevesinde kendi pozisyonlarını anlattı ve sorulara cevap verdi.

Maruf ve Levy, barış süreci ile ilgili olarak ülkelerinin görüşlerini ifade ederken, programın sonuna doğru Filistin Büyükelçisi Maruf'un, İsrail'in, Gazze ve Batı Şeria'yı işgal edip etmediğini sorması bir anda havayı gerdi ve tartışma Filistin devletinin var olup olmadığına kadar uzandı. Maruf, Gazze ve Batı Şeria'nın Filistin'in parçası olduğunu söylerken, İsrail Büyükelçisi Levy, Filistin devleti olmadığını, ancak görüşmelerin sonunda bir anlaşmaya varılırsa olabileceğini iddia etti.

İkili, ASAM Genel Merkezi'nde akademisyenler, diplomatlar ve basın mensuplarının katıldığı bir programda görüşlerini ifade etti ve birbirlerinin eleştirilerini cevapladı. Konuşmaya ilk başlayan Filistin Büyükelçisi Maruf, ABD'nin Annapolis kentinde düzenlenen zirve ile bölgede barış için yeni bir umut oluştuğunu belirterek, "2008 yılında barıştan biraz daha uzak görünüyoruz ama umutluyuz" diye konuştu. İyi niyetin barışa ulaşmak için yeterli olmadığını kaydeden Maruf, "Diğer başka faktörler de barış için önemli. Bu yılın sonuna kadar iyimser olmakta haklı olup olmadığımızı göreceğiz" dedi. Maruf, İsrail'in Filistin yönetimine barış süreci ile ilgili olarak destek olmadığını da belirterek, 'İsrail'in Filistin yönetimini zayıflatmak istediği' konusunda endişeleri olduğunu dile getirdi.

Levy ise konuşmasına, 1944 yılında Türkiye'de doğduktan sonra 1949 yılında ailesi ile birlikte İsrail'e göç ettiklerini hatırlatarak başladı. Levy, Annapolis Zirvesi'nin, her iki tarafında olumsuz çıkmazdan kurtulmak için ortaya koyduğu bir sürecin sonucunda gerçekleştiğini dile getirdi. Camp David'de başarısız olduklarını, 1999 görüşmelerinde de başarısızlık yaşandığını hatırlatan İsrail Büyükelçisi, "2008'de nasıl başarıya ulaşırız? Ama diyorum ki, İnşallah ulaşırız" diye konuştu. Bunun üzerine Filistin Büyükelçisi Maruf, gülerek "O halde kabul ediyorsanız 2011 yılında anlaşırız" sözleri ile Levy'e tepki gösterdi. Levy ise 2008 yılında anlaşmaya varılsa dahi bunun nasıl uygulanacağının soru işareti olduğunu dile getirerek, "Anlaşmayı Gazze'de nasıl uygulayacaksınız?" diye sordu.

FİLİSTİN VAR MI YOK MU TARTIŞMASI

Levy'nin konuşmasının ardından yeniden söz alan Maruf, doğduğu köyün şu an İsrail toprakları içinde olduğunu söylemesi üzerine, tartışma bir anda İsrail'in Filistin topraklarını işgal etmesi ve 1967 sınırlarına geri dönülmesi konusuna uzandı.

Levy'nin "o bölgeler insanların olmadığı yerlerdi" sözlerine Büyükelçi Maruf'un "Sayın Büyükelçi, size soruyorum. Gazze ve Batı Şeria, İsrail tarafından işgal altında mıdır değil midir?" şeklinde verdiği karşılık, tartışmanın bu kez de Filistin'in var olup olmadığı konusuna kaymasına neden oldu.

Bu soru üzerine Levy, "Gazze ve Batı Şeria hangi ülkeler acaba?" diyerek, Filistin devleti olmadığını ileri sürdü. Maruf'un 'Onlar, Filistin'in bölgeleri" sözlerine ise Levy, "Hayır, onlar eğer başarılı olursa görüşmelerden sonra varılacak anlaşma ile Filistin bölgesi olacak" dedi.

Bu aşamadan sonra ise tartışma şu şekilde devam etti: "Maruf: 'Sayın büyükelçi, bu topraklar Filistin'in'. Levy: 'Filistin toprağı olacaklar, anlaşmadan sonra'. Maruf, 'Buralar Filistin'di ve Filistin olacak. Sayın büyükelçi size aynı soruyu soruyorum, Batı Şeria ve Gazze işgal altında bölgeler midir, değil midir? Maruf: 'Hayır, şu an Filistin değil, olacak" karşılıklı sözlerin bu kısmında konuşmayı yöneten ASAM Başkanı Faruk Loloğlu, her iki büyükelçiye de teşekkür ederek, tartışmayı sonlandırdı ve program bitti.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious