İsrail can almaya devam ediyor!

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Beyt Hanun'daki bir camiye sığınan 60 Filistinli'yi İsrail askerlerinin elinden kadınlar kurtardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Camiyi yıktı kadınları taradı


GAZZE
İsrail, 25 Haziran'dan bu yana kuşatma altında tuttuğu Gazze'de yeniden saldırıya geçti. Dün Gazze Şeridi'ndeki Beyt Hanun'da 60 kadar Filsitinlinin sığındığı En Nasır Camisi'ni kuşatan İsrail askerleri, caminin duvarlarını yıktı, cami dışında toplanan Filistinli kadınları taradı. 19 saat süren cami kuşatması, içerideki Filistinlilerin kaçmasıyla sona erdi. İsrail ordusu, 60 kadar direnişçinin eylem yapan Filistinli kadınların arasına karışarak kaçtıklarını ileri sürdü. Caminin bir dış duvarını yıkan İsrail askerleri içeridekilerin çıkması için sersemletici gaz kullandı. Bu sırada caminin kuşatılmasına öfkelenen halk sokaklara döküldü.

26 FİLİSTİNLİ ÖLDÜ

Yaklaşık 100 kadın bölgeye giderek yürüyüş yaptı. Kadınları durdurmayan İsrail askerleri bunun üzerine ateş açtı. Olay sonucu 1 kadın öldü, 1'i ağır yaralı 8 kişi yaralandı. Çıkan arbede sonucu İsrail askerleri kuşatmayı sona erdirdi. İsrail askerleri bu arada Gazze'de bir otomobile silahlı saldırı düzenledi. Saldırıda Hamas'a mensup dört kişinin öldüğü açıklandı. Çarşamba gününden bu yana şiddetli çatışmaların olduğu Beyt Hanun ve civarında yaklaşık 26 Filistinli hayatını kaybetti. Bu arada, İsrail askerleri, Batı Şeria'nın Ramallah kentinde Hamasa mensup Kamu İşleri ve İskan Bakanı Abdürrahman Zidan'ı tutukladı.

ANKARA'DAN ÇAĞRI

Türkiye, İsrail'i Gazze Şeridi'nde 3 gündür sürdürdüğü ve aralarında çocukların da bulunduğu masum insanların hayatını kaybetmesine yol açan geniş çaplı operasyonları durdurmaya çağırdı. Bakanlık, operasyonların umulan barış dinamiğini olumsuz etkilediğini vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious