İsrail 'çocuk' ithal ediyor

İsrail 'çocuk' ithal ediyor .10048
  • Giriş : 15.03.2008 / 13:09:00

İsrail'in son 10 yıl içinde çoğu eski Sovyetler Birliği ülkelerinden olmak üzere 2 bin 36 çocuk ithal ettiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Merkezi Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bulunan Orta Asya Haber Servisi'nde (CA NEWS) yer alan bir haberde İsrail'in son 10 yılda çoğu eski Sovyetler Birliği ülkelerinden olmak üzere yurtdışından 2 bin 36 çocuk getirdiği belirtildi.

İsrail'in en çok çocuk aldığı ülkeler arasında ise Ukrayna ve Rusya bulunuyor.

İsrail'in Orta Asya ülkelerinden de çocuk ithal ettiğinin vurgulandığı haberde, bu ülkenin şimdiye kadar Ukrayna'dan 692, Rusya'dan 630, Romanya'dan 381, Belarus'tan 79, Kazakistan'dan 25, Azerbaycan'dan 19 ve Kırgızistan'dan 17 çocuk aldığı aktarıldı.

İsrail'in çocuk aldığı ülkeler arasında Guatemala, Gürcistan ve Moldova'da bulunuyor. Bu ülkelerden alınan çocuk sayısı ise 160 dolayında.

Bu arada 90'nıncı yıların başında İsrail'de yurtdışından çocuk getiren 20 dolayında teşkilatın olduğu belirtilirken, bu rakamın şimdilerde yarıya düştüğü kaydedildi.

Haberde son dönemlerde bazı ülkelerin yurtdışına çocuk gönderme işine yasaklama getirmesi üzerine İsrailli teşkilatların bu konuda sıkıntıya düştüğü vurgulanıyor. Rusya'nın son dönemlerde çocuk ithali için Rusya ve Ukrayna'ya yönelik çalıştığı belirtildi.

Haberde İsrail'in yurtdışından getirdiği çocukların, bu ülkede bazı ailelere evlatlık amacıyla verildiği bildiriliyor.

Ajansın haberinde bu ülkenin satın aldığı çocukların şimdiki akıbeti hakkında kimsenin bir şey bilmediği vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious