İsrail çok fena paniğe kapıldı!

İsrail çok fena paniğe kapıldı!.8315
  • Giriş : 26.06.2009 / 21:09:00

Artık sivil uçaklar bile askeri füze donanımıyla uçacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail havayolu El Al, sivil havacılık tarihine geçecek bir uygulama başlatıyor. Şirket, tehdit altındaki uçaklarını korumak için görülmemiş bir önlem alıyor.

Airturkhaber.com'un haberine göre, İsrail'in havayolu şirketi El Al, sivil havacılık tarihinde önemli bir adım attı. El Al, uçaklarına füzesavar sistemi takmak üzere anlaşma yaptı.

El Al uçakları, İsrail'in önde gelen savunma ve güvenlik sistemleri şirketi Elbit Systems'in geliştirdiği lazerle çalışan füzesavar sistemleri yerleştirerek korunacak. Bu sistem füzeleri vurmuyor, sadece rotalarını değiştiriyor. Toplam 76 milyon dolarlık anlaşma ile "C-MUSIC" (commercial multi-spectral infrared countermeasure) olarak adlandırılan sistem, şirketin tüm uçaklarına takılacak.

İSRAİL YOLCU UÇAKLARI HEDEF ALINMIŞTI

Bir kaç yıl önce El Al'in charter sefer yapan şirketinin Boeing 757 tipi uçağına füze saldırısı girişimi ortaya çıkartılmıştı. Arkia Havayollarına ait uçağa 2002'de, Kenya'da gerçekleştirilen füze saldırısında, pilotların durumu önceden fark etmeleri sayesinde olay hasarsız atlatılmıştı. Bu saldırı girişiminden sonra MOSAD ve El Al Havayolları alınacak önlemler üzerinde çalışmaya başladı.

TÜRKİYE'NİN DE BAZI SAVUNMA PROJELERİNDE PAYI OLAN ŞİRKET

Yolcu uçaklarına "sivil kurallar" içinde takılabilecek ve devlet büyüklerini taşıyan uçaklar tarafından da kullanılan bir sistemin geliştirilmesine karar verildi. Konuyla ilgili olarak yerli teknolojiler üzerinde çalışmaya başlayan El Al Havayolları, sistemin, Elbit Systems tarafından geliştirilmesine karar verdi. Türkiye'nin de birçok savunma projesinde pay alan Elbit, geliştirdiği sistem ile füzeler hemen tespit ediliyor ve rotalarından çıkarılabiliyor.

SİVİL HAVACILIK SAVUNMA PLANI "HAVA KALKANI"

Lazer sistemi, sahte bir hedef oluşturuyor ve füze bu sahte hedefi gerçek zannederek başka tarafa yöneliyor. Böylece uçak kurtulmuş oluyor. İsrail'in "Hava Kalkanı" adlı sivil havacılık savunma planı çerçevesinde, uluslararası havacılık otoritelerinin de onayını alabilen bu sistem, El-Al ve Arkia Havayolları'nın uçaklarına takılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*