İsrail Cumhurbaşkanı'ndan ezan çıkışı

İsrail Cumhurbaşkanı'ndan ezan çıkışı.16264
  • Giriş : 29.11.2016 / 16:22:00

İsrail'de uygulanan ezan yasağı tartışması devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail'de uygulamaya koyulan ezanın hoparlörle okunması yasağına bir tepki de İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'den geldi.

Rivlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil pek çok kişinin tepki gösterdiği ezan yasağına karşı olduğunu bildirdi.

Rivlin'in bu yasa tasarısının sunulmaması için ilgililerle görüşmeyi vadettiği ve "İsrail ibadet hürriyetine saygı gösteren bir devlettir ve ülkedeki tüm azınlıklar için din özgürlüğü ilkesine bağlıdır" dediği öğrenildi.

EZAN YASAĞI TASARISI

"Gürültü kirliliğine neden olduğu" iddiasıyla camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören tasarının, yürürlüğe girmesi için İsrail meclisinde (Knesset) üç farklı oturumda görüşülerek oylanması gerekiyor.

Filistinlilerin ve İslam aleminin büyük tepkisini çeken tasarı daha önce de birçok kez gündeme gelmiş ancak mecliste oylamaya sunulmamıştı.

Bu kez ise İsrail yasama komisyonundan geçen tasarı, oylanmak üzere meclise sevk edilme aşamasına geldi.

NETANYAHU YASAĞI DESTEKLİYOR

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da "gürültüye neden olarak insanları rahatsız ettiği" iddiasıyla ezanın yasaklanmasını öngören yasayı desteklediğini belirtmişti.

Knesset'teki dindar Yahudi partilerinden Yahudot HaTora'nın (Birleşik Tevrat) itirazı üzerine oylama ertelenmişti.

Yahudot HaToralı Sağlık Bakanı Yakup Litzman, ezanın hoparlörlerden yasaklanmasının Yahudi ritüellerini de kapsayabileceği endişesiyle yasa tasarısına karşı çıktıklarını belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*