İsrail Cumhurbaşkanı'na 3 ay süre

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav’ın durumunu görüşen Knesset parlamento komisyonu, Katsav’ın, talebi doğrultusunda 3 ay izinli sayılmasına karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Komisyonda sabah saatlerinden bu yana Katsav’ın durumu tartışıldı. Öğleden sonra yapılan oylamada, 11’e karşı 13 oyla, Katsav’ın 3 ay görevinden izinli sayılması talebi kabul edildi.

Cumhurbaşkanlığına Parlamento Başkanı Dalia İtzik vekalet edecek. İtzik’in "geçici" olarak Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasıyla İsrail’de bu göreve ilk kez bir kadın gelmiş olacak.

Cumhurbaşkanı Katsav, kendisine yöneltilen ithamların ardından, 3 ay süreyle veya İsrail Başsavcısı Menahem Mazuz’un suç duyurusuna kadar, geçici olarak görevinden izinli sayılmasını istemiş; Knesset parlamento komisyonu da bu konuda karara varmak için sabah bir araya gelmişti.

Komisyon Başkanı Ruhama Avraham, toplantının başında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı’nın talebini aktarırken, "üzücü bir olay" nedeniyle toplandıklarını belirtmişti.

Katsav komisyon toplantısına çağrılmadı.

Likudlu Michael Eitan toplantıda medyanın önceden Katsav’ı mahkum ettiğini savundu. Eitan, "Henüz bir dava yok, (Katsav) mahkum da edilmedi. Belki de burada kurban Cumhurbaşkanı" diye konuştu.

Likudlu Limor Livnat ise komisyon üyelerini, geçici izinli sayma kararını reddetmeye çağırdı.

Karardan sonra değerlendirme yapan Komisyon Başkanı Ruhama Avram, komisyonun doğru kararı verdiğine inandığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious