İsrail denizaltıları Süveyş kanalını geçti

İsrail denizaltıları Süveyş kanalını geçti.10571
  • Giriş : 05.07.2009 / 23:07:00

İsrail Alman yapımı Dolphin denizaltılarını, Süveyş Kanalı’ndan Kızıldeniz’e sokarak İran’a karşı tatbikat yaptı. Mısır yönetimi nükleer silah taşıyan denizaltıları kontrol etmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'in Dolphin tarzı denizaltısı Kızıldeniz'de Eilat karşısındaki tatbikatlara katılmak için Süveyş Kanalı'nı geçti. Bu alışılmadık manevra İsrail'in İran'a karşı stratejik gücünün gösterilmesi olarak yorumlandı. İsrail'in elinde Dolphin tarzı 3 denizaltının bulunduğu kaydedildi. El-Arabiya televizyonunda yayınlanan raporuna göre bu denizaltıların nükleer füze taşıdığı tahmin edildi.

İsrailli askeri kaynaklar denizaltının geçtiğimiz ay Süveyş Kanalı'nı geçerek Kızıl Deniz'e girdiğini onayladı. İsrail uzun süre Dolphin türünden bu 3 denizaltısını, kanalda çalışan Mısırlı görevlilerin gözlerinin önünde tutmamak için Süveyş Kanalı'ndan uzakta muhafaza etti. Bu denizaltıların çok yaygın bir şekilde nükleer füze taşıdığı zannedilmektedir.

Tatbikatın seçim Kargaşasıyla İlgisi Yok

Denizaltının geçtiğimiz ay tam olarak ne vakitte Akdeniz'den ayrıldığı bilinmemektedir. Bir kaynak ise bu yolculuğun aylar öncesinden planlandığını ifade etti. Yani hadisenin, İran'da 12 Haziran'da gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çıkan kargaşayla bir ilgisi bulunmamaktadır. Zira bu seçimlerde İsraillilerin kendilerini tehdit etmek için nükleer silah geliştirmeye çalıştığına inandıkları Mahmud Ahmedinejat ikinci kez başkanlığa getirilmiştir.
Bu denizaltı geleneksel füzelerini, İran'ın ısrarla sadece sivil enerji üretmek için kurulduğunu iddia ettiği nükleer mevkilerine fırlatma kapasitesine sahiptir.

Askeri bir kaynak İsrail donanmasının Eilat'ın karşısında eğitim yaptığını ve Dolphin cinsinden denizaltının da Süveyş Kanalı'ndan Kızıl Deniz'e geçtikten sonra bu eğitime katıldığını açıkladı. İsrail'in Eilat'ta askeri bir üssü bulunmaktadır. Ancak yetkililer denizaltıların orada demir atmadıklarını belirtmektedir.

Aynı kaynak; “bu siyasete karşı bir ataktır” diyerek tatbikat ve denizaltının Süveyş Kanalı'ndan geçerken Mısır tarafından teftiş edilip edilmediği hakkında herhangi bir bilgi vermekten kaçındı. İlk defa dün Jerusalem Post Gazetesi'nde bahsi geçen yolculuk hakkında İsrail Ordusu sözcüsü bir yorum yapmadı.

Mısır Geçişi Normal Addetti

Süveyş Kanalı'nda görevli Mısırlı yetkililer, İsrail'in askeri hareketliliğini ne doğrulayacaklarını ne de yalanlayacaklarını söyledi. Aralarından biri şöyle dedi; “bu tür geçişler, Mısır için bir sorun teşkil etmiyor. Çünkü İsrail'le bir savaş hali yok”.

Mısır, İsrail'le barış anlaşması imzalayan Arap ülkelerinden biri olmasına rağmen Mısır ve İsrail arasındaki ilişkiler soğukluğunu korumaya devam etmekte. İsrail'in Ortadoğu'da bir nükleer tersanesi bulunduğu sanılmaktadır. Ancak belirsizlik siyaseti altında bu durumu tartışmamakta, provokasyonlardan uzak düşmanlarını caydırmayı hedeflemekte.

Geniş deniz tecrübesi bulunan başka bir İsrailli askeri yetkili; “bu tatbikat İsrail'in geçmişte kolaylıkla ulaşamadığı mekânlara ulaşabilme gücünü, Hint Okyanusu'na ve Körfez'e eskisinden çok daha kolay bir şekilde ulaşabileceğimizi ortaya koymaktadır” dedi. Yetkili şöyle devam etti; “ancak zorunlu kalırsa denizaltımız İran'a yapabilmesi tahmin edilen her şeyi yapmaya kadirdir ve bu kudretin Akdeniz'den aktive edilmesi kesindir”.

Alman yapımı Dolphin denizatlıda 10 torpido deliği bulunmaktadır. Bunlardan dördü İsrail'in 9'unun genişletilmesi talebi üzerine genişletildi. Bağımsız analizcilerin ifade ettiğine göre bunlar nükleer başlıklı cruise füzeleridir. Ancak sorulan sorular ise bu füzelerin İran'ı Akdeniz'den vurabilmek için gerekli 1500 km'lik menzile sahip olup olmadığıdır.

İsrail önümüzdeki on yılda iki Dolphin denizaltıya daha sahip olmayı planladığı vurgulandı.
Deniz analizcileri bunun bazı denizaltıların uzak sulara gönderilirken diğerlerinin de İsrail kıyılarının güvenliğini sağlamak için kalmasına ya da müdafaa amaçlı demir atmasına olanak vereceğini ifade etmekte.

İran Ordusu 28 Haziran'dan 1 Temmuz'a kadar ülkenin batısında ve güney batısında, askeri birliklerin çeşitli savaş üsluplarında kapasitesinin ölçülmesine ek olarak operasyonların, klasik ve elektronik savaşların yönetimi hususunda eğitim amaçlı üç günlük kara tatbikatı yapmıştı.

İran “Alem” kanalının verdiği habere göre İran Ordusu bu tatbikatı, İran'ın batısında ve güney batısında 67 bin km'lik bir alanda gerçekleştirdi. 3 gün süren bu tatbikata “Ali bin Ebi Talip” ismi verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*