İsrail Dışişleri Bakanı: Küçük çaplı da olsa siviller ölür

İsrail Dışişleri Bakanı: Küçük çaplı da olsa siviller ölür  .20348
  • Giriş : 05.03.2008 / 11:27:00
  • Güncelleme : 05.03.2008 / 11:31:24

Livni, Gazze'de öldürülen sivillerin, bomba ve silah üreten binalarda yaşadığını ileri sürdü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni Gazze'de yapılan operasyonlarda öldürülen sivillerin, bomba ve silah üreten binalarda yaşadığını ileri sürerek, "Küçük çaplı olsa da siviller ölür" dedi.

İsrail'in kısa bir dönem sonra Başbakanı olması beklenen Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, İsrail'de milyon dolarlık işlere imza atan Türk İnşaat Grubu Yılmazlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Reis Yılmaz ile Türkiye'den gelen 80 kişilik medya mensuplarını kabul etti. Kabulde konuşan Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Gazze operasyonunda İsrail ordusunun sadece terörün bitirilmesini hedeflediğini belirtirken, buna karşılık Hamas'ın doğrudan sivilleri hedef aldığını öne sürdü. Hamas'ın Suriye ile İran'dan soktuğu roket ve füzelerle sivil İsraillileri hedef aldığını anlatan Tzipi Livni, "Biz her zaman barış istedik ve müzakerelere devam ettik. Bundan sonraki düşüncemiz de sivil halkımızın üstüne bu füzelere ve roketlere rağmen, barış müzakerelerin devamıdır" dedi. Barışın sağlanması amacıyla bir süre önce Gazze şeridinden çekildiklerini hatırlatan Livni, "Ancak karşımıza Hamas terör örgütü çıktı. Biz hiçbir zaman Hamas gibi sivilleri hedeflemedik" diye konuştu. Operasyonlarda öldürülen sivilleri, bomba ve silah üreten binalarda yaşayan siviller olduğunu kaydeden Livni, Türkiye İsrail ilişkileriyle ilgili de şunları söyledi: "Türkiye İsrail için çok önemli bizim için önemli olduğu kadar AB ülkeleri için de çok önemli. Türkiye'nin yaşadıklarını biliyoruz. Türkiye'nin de bizi anladığını sanıyoruz." Livni, Filistin'i barışa zorlamaları amacıyla Müslüman ülkelerden yardım istedi.

Livni'nin toplantının ardından Türk gazetecilerin sorularını cevaplandırmaması Türk delegasyonunun tepkisine sebep oldu. Toplantının amacı Türkiye - İsrail ilişkileri ile Ortadoğu,2daki sorunlar üzerineydi. Ancak Bakan Livni'nin, konuşmasını yaptıktan sonra soru sorulmasına izin vermeden toplantı salonundan ayrılması dikkat çekti. Gazetecilerin İsrail programını organize eden Yılmazlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Reis Yılmaz da Livni'ye tepki göstererek, konuşmasını kısa kesti ve İsrailli diğer katılımcıları dinlemeden, salonu terketti. Toplantıya katılan gazetecilerin büyük çoğunluğu da İsrailli diğer konuşmacıları dinlemeyerek, Dışişleri Bakanlığı'ndan ayrıldı. Ayrıca İsrailli Dışişleri yetkililerinin Türk gazetecilere Bakanlığa girişte uyguladıkları ağır güvenlik önlmeleri gazetecilerin tepkisine yol açtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious