İsrail Dünya savaşına yol açabilir

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Richard Holbrooke, Lübnan'daki çatışmaların, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda dünya savaşına bile yol açabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'de eski Başkan Bill Clinton döneminin en önemli diplomatları arasında yer alan Richard Holbrooke, Lübnan'daki çatışmaların, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda dünya savaşına bile yol açabileceğini söyledi.

Holbrooke, ''Ağustos silahları'' başlıklı makalesinde, o dönemdeki küresel koşullarla şimdiki durum arasında büyük farklılıklar bulunduğunu, ancak I'inci Dünya Savaşı'nin, gerginliğin çok büyük olduğu bir ortamda ulusların bir tuzaktan kurtulamaması sonucu ortaya çıktığını ve şimdi de zincirleme reaksiyonlara yol açabilecek olayların Ortadoğu'da yaşandığını kaydetti.

Richard Holbrooke, ''Lübnan ve Irak'taki krizler, tek bir acil durum olarak birleşiyor. Kahire ile Bombay arasında bulunan her yerde bir zincirleme reaksiyon kısa sürede yayılabilir. Türkiye, teröristlerle mücadele için açıkça kuzey Irak'a girebileceğini belirtiyor. Suriye, kolayca güney Lübnan'daki savaşın içine sürüklenebilir. Mısır ve Suudi Arabistan, Hizbullah'ı desteklemesi için radikallerin baskısı altında. Afganistan, Pakistan'ı El Kaide ve Taliban'ı barındırmakla suçluyor. NATO'nun Afganistan'daki savaşı iyi gitmiyor.

Hindistan, Bombay'daki bombalamaların arkasında olduğu gerekçesiyle Pakistan'ı cezalandırmaktan bahsediyor'' diye yazdı. Bu durumdan çıkar sağlayanların, İran, Hizbullah, El Kaide ve Irak'taki Şii lider Mukteda EsSadr olduğunu savunan Holbrooke, ''Bu kadar çok patlayabilecek unsurun bir araya gelmesi, 1962'deki Küba füze krizinden bu yana en büyük küresel istikrarsızlığı ortaya çıkarıyor'' ifadesini kullandı.

Holbrooke, ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin eylem ve açıklamalarının, dünyanın büyük bölümünde ABD'nin konumunu çok aşağı noktalara düşürdüğünü, Amerika karşıtı tehlikeli koalisyonların oluşmasına yol açtığını ve yeni nesil teröristleri teşvik ettiğini belirterek, bu duruma son verilmesini istedi.

ABD'nin, birinci önceliği şiddetin kontrol altına alınması konusuna vermesi gerektiğini anlatan Holbrooke, ''Başkan Bush, başlangıç olarak bazı Amerikan birliklerini, giderek heyecanlanan Türkler ile sabırsız bağımsızlık yanlısı Iraklı Kürtler arasına tampon olmak üzere Irak'ın kuzeyindeki nispeten güvenli bölgelere konuşlandırmalı. Yeni durum göz önüne alınırsa, böyle bir kuvvet konuşlandırması haklı olur'' dedi. Afganistan'a da daha fazla Amerikan askeri gönderilmesi çağrısında bulunan Holbrooke, Başkan Bush yönetiminden Suriye ve İran ile de diplomatik görüşmeler başlatmasını istedi.

Holbrooke, ''Bizi sınavdan geçirecek beklenmedik problemlere hazır olmalıyız. Bu problemler, Türkiye'de, Pakistan'da, Mısır'da, Suriye'de, Ürdün'de veya hatta Somali'de bile ortaya çıkabilir. En acil ulusal güvenlik ihtiyaçlarımıza dayanan kapsamlı yeni stratejimiz olmazsa, bu krizin kötüleşeceği ve yayılacağı, hemen hemen kesin'' ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious