İsrail elçisinden itiraf: aşırı güç kullandık

İsrail elçisinden itiraf: aşırı güç kullandık  .9416
  • Giriş : 04.03.2008 / 18:34:00

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nde aralarında çocuk ve kadınların da yer aldığı 116 Filistinli'yi katlettiği saldırıları savunmak için basının karşısına geçen İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy, sivillere yönelik aşırı güç kullanımını kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk basınının hep Filistin'deki olayları gösteren fotoğraflar kullanmasından şikâyet eden Büyükelçi Levy'nin 1915'te yaşanan Ermeni olayları ile Gazze arasında ilişki kurması ise dikkat çekti. Konuşması boyunca Hamas'ın terör örgütü olduğunu savunan Gabby Levy, İsrail'in başta Kassam füzeleri olmak üzere Gazze'den gelen saldırılara karşı kendini savunduğunu iddia etti. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Gazze ile ilgili açıklamalarını "endişe"yle karşıladıklarını belirten Büyükelçi Levy, Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasını ise dengeli buldu.

Swiss Otel'de düzenlediği basın toplantısında fotoğraf ve grafiklerle İsrail tezlerini anlatan Büyükelçi Levy'nin en dikkat çekici değerlendirmesi, sözde Ermeni soykırımı ile Gazze operasyonları arasında bir benzerlikten bahsetmesi oldu. I. Dünya Savaşı yıllarında Anadolu'da 'trajik olaylar' yaşandığını dile getiren İsrail elçisi, Tel Aviv yönetiminin bu iddialara karşı çıkarken argümanlar aradığını belirtti. "Öğrendiğim argümanlardan biri, tarihî bir argümandır. Deniliyor ki trajik olaylar, coğrafi açıdan sınırlı idi. Böylece, İstanbul, İzmir, Halep ve Kudüs'te bile Ermeni toplumları etkilenmedi." diye konuşan Levy, Gazze'deki Filistinliler'in Hamas sebebiyle etkilendiğini; ancak Batı Şeria'daki halkın barışçıl olmalarından dolayı zarar görmediğini savundu. Büyükelçi, 1915 olayları ile Gazze operasyonu arasında nasıl bir bağ kurduğunun sorulması üzerine, bu iki konu arasında kesinlikle bir benzerlik kurmadığını; sadece coğrafi sınırlılığa işaret ettiğini ve asla bir karşılaştırma yapmadığını vurguladı.

Aşırı güç kullanımını kabul etti

İsraillilerin aşırı güç kullandığına ve sivillerin öldüğüne ilişkin iddialar ve suçlamalar bulunduğunu hatırlatan Büyükelçi Levy, "Bunlar maalesef doğru" diyerek masum sivillerin de "istenmeyerek" öldürüldüğünü savundu. Bazı farklılıklar olsa da TSK'nın K. Irak harekâtı ve İsrail'in Gazze operasyonu arasında benzerlik olduğunu öne süren Levy, "Ayrım yapmıyoruz. PKK terörünün, Hamas terörüne benzediğine inanıyoruz. Terör kötüdür ve ister kuzey Irak'ta, ister Gazze'de olsun teröre karşı savaşmalıyız." dedi.

"Türkiye gibi İsrail'in de vatandaşlarını savunmaktan asla feragat etmeyeceğini" dile getiren Levy, Hamas'ın saldırılarının sürmesi halinde İsrail hükümetinin sorumluluk sahibi bir yönetim olarak bu saldırıları durdurmak için önlem alacağını ifade etti. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Gazze ile ilgili açıklamalarını "endişe"yle karşıladıklarını belirten Büyükelçi Levy, Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasını ise dengeli buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious