İsrail erken seçime gidiyor

İsrail erken seçime gidiyor.8648
  • Giriş : 27.10.2008 / 22:10:00

Cumhurbaşkanı Şimon Peres, seçime gidilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail, Kadima lideri Tzipi Livni'nin koalisyonu kurmakta başarısızlığa uğraması üzerine erken genel seçimde karar kıldı.

İsrail Parlamentosu'nda yeni dönem çalışmalarının başladığı bugün meclise gelen İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, dün akşamdan bu yana parti liderleriyle yaptığı görüşmelerin ardından, hükümeti kurmak için yeni bir görevlendirmeye gitmeme kararı aldı. Peres, İsrail Meclis Başkanı Dalia İtzik'i kararıyla ilgili bilgilendirdi ve İtzik'ten genel seçime gidilmesini istedi. Peres'in İtzik ile yaptığı görüşmeye, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile muhalefetteki Likud Partisi'nin lideri Binyamin Netanyahu da katıldı.

Peres, mecliste yaptığı konuşmada da parti liderleriyle yaptığı değerlendirmeden sonra, koalisyon hükümeti oluşturulması şansı görmediğini yineledi. İsrail Cumhurbaşkanı, parlamenterlere hitaben, ''Bugün, hem İsrail Parlamentosu'nun, hem de politik sisteminin şöyle adamakıllı bir sevap-günah hesabı yapma günüdür. Yanlışları düzeltmek için zaman asla geç değildir" dedi.

Peres'in mecliste yaptığı açıklamaların ardından parlamentonun kendisini feshetmesi ve yeni bir seçim tarihi belirlemesi için 3 haftalık süresi bulunuyor. Seçimler için 10 veya 17 Şubat tarihi üzerinde durulurken, ocak ayı da telaffuz ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*