İsrail: Evlerinize dönmeyin!

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

İsrail ordusunun, güneydeki Lübnanlılara, uluslararası gücün bölgeye yerleşmesi tamamlanmadan evlerine dönmemeleri çağrısında bulunduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ayrıca sivil halk, bölgede patlamamış mühimmat olabileceği konusunda uyarıldı. Lübnan hükümetine de BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen karar doğrultusunda bir an önce sorumluluk alması çağrısı yapıldı.

Binlerce Lübnanlı, bu sabah ateşkesin yürürlüğe girmesinin ardından, evlerine dönmek ya da en azından evlerinin ne halde olduğunu görmek üzere yollara dökülmüştü. İsrail ordusunun halen güney Lübnan'da bulunan 162. tümeninin komutanı Tuğgeneral Guy Tsur ise kara birliklerine iletilen emirler doğrultusunda, acil bir tehlike olmadığı takdirde, Hizbullah militanlarına ateş açılmayacağını söyledi.

İsrail askerleri, ateşkesin yürürlüğe girmesinden sonra bir Hizbullah militanını ''tehlikeli'' şekilde yaklaştığı, birini de silahını doğrulttuğu gerekçesiyle vurmuştu. İsrailli bir Ordu yetkilisi, ilk Hizbullah militanının vurulmasının ardından. olayın ateşkesi tehlikeye atmayacağını söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious