'İsrail-Filistin anlaşmazlığını kadınlar çözmeli'

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

İsrailli ve Filistinli kadın delegelerden oluşan Uluslararası Kadın Komisyonu (UKK), Ortadoğu barış sürecinin gelişmesi sürecinde İsrail ve Filistin arasındaki görüşmelerde kadınların daha etkin rol alması gerektiği çağrısını dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

UKK'nın BM yetkilileri ile yaptığı görüşmeye katılan İsrailli kadın milletvekili Naomi Chazan, "kadınlar olarak toplumlar arasında diyaloğun yeniden canlandırılmasında önemli bir rol sahibi olduklarını" ifade etti. Bir başka İsrailli kadın milletvekili Colette Avital, "Bu ne kadar imkansız dersek, o kadar imkansız hale getiririz" diye konuştu.

Filistinli sivil toplum kuruluşu temsilcisi Maha Ebu Dayye ise, "bu tür anlaşmazlıklarda kaybeden taraf olmamalıdır. Eğer taraflardan biri kendini yenilmiş hissederse, bu barış değildir" diye konuştu. Dayye, "Sorunun ele alınış biçimini değiştirmek zorundayız" dedi.

UKK üyeleri, bugün de Washington'a giderek Amerikan Kongresi temsilcileri ve Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşecek.

UKK, İsrail ile Filistin arasındaki sorunun çözümüne katkı sağlamak hedefiyle Temmuz 2005 tarihinde kuruldu. UKK'nın 20 Filistinli, 20 İsrailli, 20 de değişik ülkelerden kadın delegeleri bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious