İsrail-Filistin görüşmeleri bugün başlayacak

  • Giriş : 28.11.2007 / 09:51:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İsrail ile Filistin arasındaki barış müzakerelerinin bugün başlayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rice, Annapolis zirvesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın başkanlığındaki barış müzakerelerinin bugün Beyaz Saray'da başlayacağını belirterek, "Başkan Bush, her iki lideri, barış müzakerelerini başlatmak üzere bugün Beyaz Saray'a davet etti" dedi.

Rice, tarafların 12 Aralık'ta Ortadoğu'da yeniden bir araya gelme konusunda anlaştığını da duyurdu.

Annapolis zirvesinin Amerikan topraklarında bu türden yapılan ilk zirve olma özelliğini taşıdığını belirten Rice, zirvede İsrail ile barış içinde yaşayacak demokratik bir Filistin devleti kurulması konusunda sadece taraflar arasında değil uluslararası toplum tarafından verilen taahhütler olduğunu vurguladı.

"Bu taahhütleri yerine getirmek, hızla yerine getirilmesi gereken acil bir görevdir" diyen ve zirvenin ardından yorgun görünen Rice, gazetecilerin sorularını yanıtlamadan basın toplantısına son verdi.

Olmert: "Barış anlaşması 2008 de imzalanmayabilir"

İsrail Başbakanı Ehud Olmert de, İsrail ile Filistin arasındaki barış müzakerelerinin yeniden başlamasına saatler kala, barış anlaşmasının 2008'de imzalanmayabileceğini ima etti.

Olmert, Amerikan NPR radyosu için verdiği mülakatta, barış anlaşması için belirlenen 2008 tarihinin belki de tutturulamayacağını belirterek, ''Bunun bir haftada ya da bir yılda olmasını beklemiyoruz, ama bir yerlerden başlamak lazım. Bunun başlamasını kesinlikle istiyoruz. Zaman kaybetmek de istemiyoruz zaman kazanmak da. Biz, ilerlemek istiyoruz" ifadesini kullandı.

Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Annapolis zirvesi sonundaki ortak deklarasyonda, 2008'de barış anlaşması imzalamak için ellerinden geleni yapmayı taahhüt etmişti.

İsrail-Filistin barış müzakereleri, bugün Beyaz Saray'da başlıyor

Zirveye dakikalar kala ortak belge hazır oldu

ABD Başkanı George Bush'a, Annapolis zirvesine dakikalar kala İsrail-Filistin ortak belgesinin hazır olduğunun haber verildiği açıklandı.

Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, İsrail ile Filistinlilerin zirve öncesindeki görüşmelere rağmen üzerinde bir türlü anlaşmaya varamadığı ortak belgenin, zirvenin açılışından sadece birkaç dakika önce hazır olduğu haberinin geldiğini belirtti.

Perino, Bush'un zirve açılışı için konuşmaya başlamasından birkaç dakika önce belgenin hazır olduğu bilgisinin ulaştığını belirterek, "Bush, Annapolis'e gelişinde Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İsraillilerle Filistinlilerin ortak belge konusunda anlaşmaya varmak üzere olduğunu iletti. Başkan, ortak belgenin sonuçlandırılmasına, tarafların görüş ayrılıklarını gidermelerine yardım etti" dedi.

Sözcü, belgenin hazır olması üzerine üzerine, Bush'un bunu zirvedeki açılış konuşmasından önce okumaya karar verdiğini, herkesin de bunu onayladığını kaydetti.

Bush'un, daha önce açılışta okunması gündemde olmayan ve bu yüzden de özel bir şekilde basılmayan belgeyi okumak istemesi üzerine, gözlük takmak zorunda kaldığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious