İsrail-Filistin sorunu

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Musa, Suudi Arabistan'da yapılacak zirvede, ''toprak karşılığı barış'' önerisinin herhangi bir değişiklik yapılmaksızın yeniden sunulacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı'ndaki konuşmasında, Arapların bu barış girişiminin uzlaşmaya dayandığını ve bazı yabancı güçler istedi diye değiştirilemeyeceğini söyledi.
Musa, bu girişimin sulandırılmasının ''stratejik bir hata olacağını'' belirterek ''Bu, belki de yeni kanların akmasına yol açar'' diye konuştu.
İsrail gazeteleri geçen hafta, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin, Arapların barış planını olduğu gibi kabul etmeyeceklerini söylediğini duyurmuştu.
Musa, İsrail'in 1967 savaşında ele geçirdiği tüm toprakları geri vermesi ve Filistinli mültecilerin dönüşünü kabul etmesi gerektiğini tekrarladı.
2002 tarihli ''toprak karşılığı barış'' planı, bir Filistin devletinin kurulması ve İsrail'in tanınması karşılığında, İsrail'in Arap-İsrail savaşlarında ele geçirdiği topraklardan çekilmesi isteniyor. Planın bir sonraki biçiminde, İsrail'in tüm Arap topraklarından çekilmesi ve Filistinli mültecilerin dönüşüne izin vermesi öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious