İsrail Filistinliler'e saygı göstermeli

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, İsrail'in, güvenlik uygulamaları sırasında Filistinliler'in haklarına saygı göstermesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

4 hafta süren toplantısında 13 ülkenin durumunu inceleyen komite, İsrail'in yollara kurduğu kontrol noktalarındaki kuralları gevşetmesini, Yahudi yerleşimcilerin şiddet kullanmasına son vermesini ve nefret içeren açıklamalardan kaçınması gerektiğini bildirdi.

18 bağımsız uzmandan oluşan komite, 70. oturumunun sonunda, İsrail'in intihar saldırıları ve diğer saldırılara karşı aldığı güvenlik önlemlerinin, İsrail vatandaşı Araplar ile işgal altındaki Batı Şeria'da yaşayan Filistinliler'e karşı ayrımcılık durumuna gelmemesi için, yeniden düzenlenmesi gerektiğini de kaydetti.

Komite, İsrail'in Batı Şeria çevresi ve içindeki duvar inşaatına son vermesi gerektiğini ve birçok kontrol noktası ile yollara kurulan barikatların toplumların birbirinden ayrılmasıyla sonuçlanmamasını garanti etmesi gerektiğini vurguladı.

Komite, su kaynaklarının eşitsiz dağıtımı, Filistinliler'in evlerinin yıkılması ve ''birçok Filistinli'lin ülkelerine dönmesine izin verilmemesinden'' de kaygı duyduğunu kaydetti.

Tavsiyeleri hukuken bağlayıcı olmayan komite, ceza yasasının Yahudiler ve Filistinliler için farklı uygulanmasının, ''aynı suç için Filistinliler'in daha ağır biçimde cezalandırılmasına yolaçtığını'' bildirdi.

İsrail vatandaşı Araplar'ın polise karşı şikayetlerinin uygun biçimde soruşturulmadığını belirten komite, birçok Arap'ın işyerlerinde ayrımcılığa maruz kaldığı ve Araplar arasında işsizlik oranının daha yüksek olduğunu dile getirdi.

Komite, İsrail'in Harem-üş Şerif çevresinde başlattığı yeni kazının da hiçbir biçimde El Aksa Camii'ni ''tehlikeye sokmayacak ve camiye gidilmesini engellemeyecek biçimde sürdürülmesi gerektiğini'' ifade etti.

İsrail, komitenin işgal altındaki Filistin toprakları konusunda yetkisiz olduğunu ileri sürerken, komite ise bu iddiayı reddediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious