İsrail füzesi Türkiye'de denenecek

İsrail füzesi Türkiye'de denenecek.12749
  • Giriş : 14.01.2008 / 20:57:00

İsrail'in de almayı düşündüğü Skyshield füzelerinin testi Türkiye'de yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Jerusalem Post gazetesi, Lockheed Martin'in ürettiği Skyshield füze savunma sisteminin Türkiye'de yapılacak testlerinin İsrail tarafından yakından izlendiğini yazdı. Yapılacak testlerde Skyshield'in Kassam ve Katyuşa roketlerine karşı etkinliği de araştırılacak.

Jerusalem Post gazetesi, Lockheed Martin'in ürettiği Skyshield füze savunma sisteminin Türkiye'de yapılacak testlerinin İsrail tarafından yakından izlendiğini yazdı. Yapılacak testlerde Skyshield'in Kassam ve Katyuşa roketlerine karşı etkinliği de araştırılacak.

Alman ordusunun gelecek hafta Lockheed Martin'in Skyshield füze savunma sistemini Türkiye'de deneyeceği, İsrail Savunma Bakanlığı'nın da bu testleri yakından izleyeceği bildirildi. İsviçre'deki Oerlikon Contraves tarafından geliştirilen ve Lockheed tarafından üretilen sisteme ilişkin teknik bilgi veren Jerusalem Post gazetesi, Hamas'ın Kassam roketleriyle düzenlediği saldırılara çare arayan İsrail'in de sözkonusu sisteme ilgi gösterdiğini yazdı. Bu çerçevede Lockheed Martin'in üst düzey yetkililerinin geçen hafta mevcut projelerle ilgili İsrail'de temaslarda bulundukları ve Almanya'nın Türkiye'de icra edeceği testlerle ilgili İsrail Savunma Baknalığı'nı bilgilendirdiği belirtildi. Yapılacak testlerde Skyshield sisteminin havan topları, kıza menzilli füzeler ve Kassam roketlerine karşı etkinliğinin inceleneceğini kaydetti. Sistem daha önce ABD ve Almanya'da test edilmişti.

İSRAİL DE KULLANACAK

Skyshield sisteminin Kassam füzelerini imha etmekteki etkinliğinin henüz ispatlanamadığını kaydeden gazete, Türkiye'deki testlerin başarılı olması halinde İsrail'in sisteminin yeteneklerini daha yakından inceleyeceklerini belirtti. Post, Lockheed Martin'in sistemin Hizbullah tarafından kullanılan Katyuşa füzelerine karşı etkinliğini de test edilece- ğini yazdı. Sistemin 2009 yılında faaliyete geçmesini öngörülüyor.

DAKİKADA 1000 MERMİ ATABİLİYOR

İsviçreli Oerlikon Contraves şirketi tarafından geliştirilen ve Amerikan Lockheed Martin şirketi tarafından üretilen Skyshield 35 Hava Savunma Sistemi, küçük hafif ve kullanım kolaylığı nedeniyle saunma kuruluşlarının ilgisini çekiyor. Dakikada 1000 mermi atabilen yüksek etkili savunma sisteminin, düşük, orta ve yüksek irtifadaki hedefler, casus uçaklar, kısa menzilli füzeler, Kassam ve Katyuşa tipi roketler üzerinde etkili olması bekleniyor. Türkiye'nin de ilgilendiği sistemin isabet oranının ise çok yüksek olduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious