'İsrail Gazze'de fosfor bombası kullandı'

'İsrail Gazze'de fosfor bombası kullandı'.9137
  • Giriş : 08.01.2009 / 16:00:00

İngiliz The Times gazetesi, İsrail'in, Gazze Şeridi'ne 27 Aralık 2008'de başlattığı saldırılar sırasında fosfor bombası ve diğer tartışmalı mühimmat kullandığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Haberde, geçen hafta Gazze sınırında İsrail ordusuna ait mühimmat depolarını gösteren ve basında yer alan fotoğraflarda fosfor bombasının tanımlandığı ve bu bombalar üzerinde de Amerikan yapısı fosfor bombasını tanımlayan M825A1 yazısının görüldüğü kaydedildi.

İsrail ordusunun bu bombaları saha üzerinde duman yaratmak için kullandığı belirtilen haberde, sivil Filistinlilerin ciddi yanıklara neden olan bu bombalar tarafından yaralandığına dair kanıtlar bulunduğu bildirildi.

Gazze kentindeki sağlık yetkililerine de dayandırılan haberde, yetkililerin bu bombalarla yaralandığı sanılan hastaları gördüklerini ya da tedavi ettiklerini söylediği ifadesi de yer aldı.

Öte yandan İsrail askeri sözcüsü, The Times'ın iddialarını yalanladı ve M825A1'lerin "boş olduğunu, içlerinde ne fosfor ne de bomba bulunduğunu" söyledi.

Sözcü, bunları insanları öldürmek için değil gerçek bomba kullanmadan önce hedef belirlemek amacıyla kullandıklarını da ifade etti ve "Biz diğer orduların kullandığı silahları kullanıyoruz, uluslararası kurallarla yasaklanan hiçbir silahı kullanmıyoruz" dedi.

Savunma konularında uzman İngiliz dergisi Jane's'in bir uzmanı ise M825A1'ların fosfor bombası olduğuna kuşku bulunmadığını kaydetti.

Fosfor bombası, toksik madde içeriyor ve bu maddenin kullanımı ölümcül olabiliyor. Madde, cilt yanıklarının yanı sıra karaciğeri, kalp ve böbrekleri etkileyebiliyor.

Kullanımı uluslararası herhangi bir anlaşma tarafından yasaklı olmayan bu maddenin sivil halka karşı kullanılması, 1980 tarihli konvansiyonel silahlarla ilgili 3. protokolle yasaklanmış durumda bulunuyor.

İSRAİL Ordu SÖZCÜSÜ TAL: SİVİL ÖLÜMLERİNİN ESAS SORUMLUSU HAMAS

İsrail ordusu sözcülerinden İlan Tal, Gazze'ye düzenlenen operasyonlarda sivillerin ölümünün esas sorumlusunun Hamas olduğunu savunarak, Hamas'ın, kendi insanlarının hayatlarına değer vermeyerek, onları canlı kalkan olarak kullandığını öne sürdü.

İsrail'in Ankara Büyükelçiliğinde düzenlenen video konferansında Türk basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tal, Gazze'ye düzenlenen operasyonların amacını, "İsrail'in güney kesimindeki vatandaşları korumak, bölgedeki güvenlik koşullarını iyileştirmek, Hamas'ın silah gücünü ve imkanlarını yok etmek" olarak açıkladı.

Bu hedefe ulaşana kadar operasyonların süreceğini belirten Tal, İsraillilerin sürekli olarak, İsrail'in var olma hakkını tanımayan Hamas'ın roket tehdidi altında yaşadığını ve bu durumun onların günlük hayatlarını sürdürmelerine engel olduğunu ifade etti.

Karşı tarafa birçok şans vermelerine rağmen, roket saldırılarının sürdüğünü söyleyen Tal, "O halde çocuklarınızı, ailelerinizi korumak zorundasınız. Bunu yapabilmenin tek yolu da, size ateş açanlara karşılık vermek ve onların sahip olduğu imkanları yok etmek" dedi.

İsrail'in "orantısız güç" kullandığına dair eleştirilerin hatırlatılması üzerine Tal, operasyonlarda kullandıkları askeri gücün, bölgede barışçıl bir atmosferi sağlayabilmek ve operasyonu mümkün olduğu kadar çabuk hedefine ulaştırabilmek için ihtiyaç duyulan miktarda olduğunu savundu.

Sivil kayıpların sorumlusunun aslında Hamas olduğunu öne süren Tal, Hamas'ın kasıtlı olarak sivilleri hedef aldığını, onları canlı kalkan olarak kullandığını, İsraillilerin olduğu kadar, Filistinlilerin hayatlarına da değer vermediğini belirtti.

Tal, operasyonlarda mümkün olduğu kadar sivil kayıpları asgariye indirmeye çalıştıklarını, sadece Hamas militanlarını hedef aldıklarını, operasyonlardan önce sivil halkı, bildiri dağıtma gibi yöntemlerle uyararak, bölgenin terk edilmesini istediklerini bildirdi.

-"OKUL BOMBALANMASININ DA SORUMLUSU HAMAS"-

Gazze'de BM okulunun bombalanmasının da, Hamas'ın sivilleri canlı kalkan olarak kullandığının trajik bir örneği olduğunu iddia eden Tal, Hamas'ın, sivillerin bulunduğu alanlardan ateş açtığına dikkati çekerek, "Size ateş açılınca, kendinizi ve halkınızı korumak için yapılacak en doğal şey ateşe karşılık vermektir. Bu sadece askeri bir ihtiyaç değil, basit bir insani ihtiyaçtır da aynı zamanda" diye konuştu.

Tal, okul bombalanmasının esas sorumlusunun Hamas olduğunu savunarak, etrafta sivil bulunmayan birçok yer varken, Hamas'ın sivillerin olduğu bir okuldan ateş açmayı, sivilleri canlı kalkan olarak kullanmayı tercih ettiğini öne sürdü.

Hamas militanlarının bazen sivil elbiseler giydiklerini, bir yerden başka yere gitmek için ambulansları kullandığını kaydeden Tal, "Sivillerin hayatına hiçbir saygıları yok. Okul olayının da esas sorumlusu onlar" dedi.

Tal, okul olayının, Hamas'ın sivilleri canlı kalkan olarak kullandığının ilk örneği olmadığını, Hamas'ın saldırı noktası olarak kamu kurumlarını kullandığının örneklerinin geçmişte de görüldüğünü ifade etti. Tal, Hamas'ın, başka alanlardan savaşmak imkanına sahipken, sivillerin bulunduğu yerlerden ateş açtığını ve böyle yaparak kendi insanına değer vermediğini söyledi.

Lübnan'dan İsrail'in kuzeyine düzenlenen saldırılara dair bir soru üzerine Tal, bunu "münferit" bir olay olarak niteledi ve bu konuda yorum yapmak için henüz erken olduğunu kaydetti.

Tal, bir soru üzerine, sivil kayıplarını mümkün olduğu kadar aza indirmek için ellerinden geleni yaptıklarını, sivilleri değil, sadece Hamas'ı hedef aldıklarını yineledi.

Gazze'ye yardımların ulaştırılması konusunda uluslararası örgütlerle yakın işbirliği içinde bulunduklarını ve yardımların önünü açacak adımlar attıklarını bildiren Tal, yardım faaliyetlerini daha etkili hale getirmek için koordinasyon merkezleri kurduklarını anlattı.

Tal, bir başka soruyu yanıtlarken, operasyonlarda kullandıkları silahların uluslararası yasaların izin verdiği silahlar olduğunu savundu.

Bir soru üzerine Tal, Filistinli sivillerle İsrailli siviller arasında ayrım yapmadıklarını, Filistinlerin hayatlarına çok büyük değer verdiklerini vurguladı.
Tal, "Benim söylediğim şey şu: Saldırılar altındayız ve bu saldırılar bizim sivillerimize yöneliyor. Biz de bunlara karşılık veriyoruz. Bazen maalesef sivillerden ölen ya da yaralananlar oluyor, ama bu, Hamas'ın sivilleri canlı kalkan olarak kullanmasının sonucu" diye konuştu.

Gazze'ye uluslararası barış gücünün konuşlandırılmasına ve gelişmelerin Türkiye-İsrail askeri ilişkilerini ne derecede etkileyebileceğine dair sorular üzerine de Tal, bunların siyasi konular olduğunu, hükümet yetkililerine sorulması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*