İsrail Gazze'den çekilirken de vuruyor

İsrail Gazze'den çekilirken de vuruyor.17298
  • Giriş : 03.03.2008 / 20:29:00

İsrail çarşamba günü girdiği ve ardında 22'si çocuk 116 ölü bıraktığı Gazze'den çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hamas, gece yarısından sonra başlayan çekilme işlemini zafer olarak nitelendirdi. Ancak İsrail'in hava operasyonu tüm hızıyla sürüyor.

İsrail harekatın ardından kara birlikleri gece yarısından itibaren Gazze'den çekilmeye başladı. Ancak bu, operasyonun bittiği anlamına gelmiyor. İsrail bölgedeki hava saldırılarına devam ediyor.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İsrail ordusunun Gazze'deki operasyonun "bir seferlik olmadığını" söyledi.

Olmert, Hamas'a yönelik operasyonların devam edeceğini belirterek, "Hava ve kara operasyonları, özel operasyonlar, her şey mümkün. Her şey, ne yapacağımıza, nasıl yapacağımıza, ne zaman yapacağımız konusundaki değerlendirmelerimize bağlı. Hamas da bunu hissedecek. Amaçlarımıza göre hareket edeceğiz" dedi.

Olmert, hedefin Kassam roketlerinin fırlatılmasını azaltmak ve Hamas'ı zayıflatmak olduğunun da altını çizdi.

Hava operasyonu sürüyor

İsrail Hava Kuvvetleri, Cebaliye bölgesine sabahın erken saatlerinde en az 3 füze saldırısı düzenledi. Saldırıda 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

Cebaliye Belediye Başkanı İsa Dahır, askerlerin tanklar ve zırhlı araçlarda mevzi aldığı Cebaliye'nin dış kesimlerinde binlerce ailenin yaşadığını ve buraların tümüyle harap olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı, burada mahsur kalan ailelerin operasyon sırasında evlerinden çıkamaması nedeniyle yiyecek temininde zorlandıklarını, altyapının bozulması nedeniyle sularının da bulunmadığını belirtti. Dahır, yüzlerce evin hasar gördüğünü ifade etti.

Hamas: "Çekilme zaferdir"

Gazze kentinin kontrolünü elinde bulunduran ve İsrail'in hedefindeki Hamas ise kara birliklerinin çekilmesini zafer olarak niteledi.

Hamas'ın hafta içinde düzenlediği roket saldırısında bir İsraillinin ölmesinin ardından İsrail Gazze Şeridi'nde saldırılar başlatmıştı. İsrail'in bugün sona eren "sıcak kış" operasyonunda 22'si çocuk, 12'si kadın 116 Filistinli öldü.

İsrail operasyona gerekçe olarak, Filistinli militanların düzenlediği roket saldırılarını gösteriyor.

Filistinlilerden operasyon protestosu

İsrail askerleri, Gazze'de 48 saat aralıksız süren kara operasyonunun ardından çekilirken, Batı Şeria'daki Filistinliler, operasyona ilişkin protestolarını sürdürdü.

Batı Şeria'nın birçok kentinde Filistinliler, İsrail askerleri ile araçlarına taşlarla saldırdı. Ramallah kenti yakınlarındaki Yahudi yerleşiminde, bir İsrail kamu otobüsü taşlı saldırıya uğradı, yolculardan biri Filistinli bir genci vurarak öldürdü.

Ramallah'ın Ni'lin köyü yakınlarında askerler, Filistinli gençlerin taşlı saldırısı sonrasında köyün tüm girişlerini kapattı.

Batı Şeria'nın Nablus kentinin güney girişinde, Havara askeri kontrol noktası yakınında da sınır polisleri taşlı saldırıya uğradı. Bir sınır polisinin atılan taşlardan hafif yaralandığı bildirildi.

Kalkilya'da da yine sınır polislerine taşlarla saldıran Filistinli gençlerin bir diğer sınır polisini yaraladığı belirtildi. Beytüllahim yakınlarında da bir İsrailli'nin aracı saldırıya uğradı.

Beyrutlu çocuklardan da protesto

Kanlı operasyon, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yüzlerce öğrenci tarafından da protesto edildi. Şii Hizbullah'ın çağrısıyla düzenlenen protesto gösterisine 20 okul katıldı ve başkent Beyrut'taki BM bürosunun önündeki gösteri sırasında çocuklar uluslararası toplumu harekete geçmeye çağıran bir mektubu BM temsilcisine iletti.

Bazıları başlarına Filistin kefiyesi sarmış çocuklar, "Bu çocuklar nerede", "ABD ve İsrail, aynı terör" yazılı pankartlar açtı.

BM'den kınama geldi

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Louise Arbour da, İsrail'in Gazze Şeridi'ne müdahalesini ve İsrail'e füze atılmasını kınadı.

İsrail'in kendini savunma hakkına sahip olduğunu kabul ettiğini belirten Arbour, bununla birlikte İsrail'i sivillerin ölümüyle ilgili tarafsız bir soruşturma başlatmaya çağırdı ve sorumluların bulunup cezalandırılmasını istedi.

Bu arada, Uluslararası Kızılhaç Komitesi, İsrail saldırılarının yoğunlaştığı Gazze'deki insanlara ilk yardım konvoyunu gönderdi.

Kızılhaç, İsrail'den Gazze'ye "orantısız saldırılarını" durdurmasını isteyerek, bölgede yüzlerce sivilin hava saldırıları nedeniyle evsiz kaldığını, hastanelerin tıbbi malzeme ve personel eksikliği nedeniyle yaralıları tedavi edemez durumda bulunduğunu kaydetti.

Gazze'den militanların saldırısı sürüyor

Öte yandan İsrail askerlerinin çekilmesiyle roket ve Grad füzesi saldırılarını artıran Filistinli militanlar, Aşkelon'a bir Grad füzesi daha fırlattı. Füze, doğrudan bir binayı vurarak zarara neden olurken, herhangi bir can kaybı meydana gelmedi.

Gazze Şeridi'nde ise El Fetih ve Hamas ayrı ayrı gösteriler düzenledi. Cebaliye'de El Fetihlilerin düzenlediği gösteride, İsrail protesto edildi, öldürülenlerin intikamının alınacağına dair sloganlar atıldı.

Gazze'de de hem Hamas hem El Fetihliler, protesto eylemleri düzenledi. İki grubun karşı karşıya geldiği, ancak herhangi bir gerginlik olmadığı da ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious